Windows 11 Dynamic Refresh Rate

Windows 11 wydłuży czas pracy laptopów na pojedynczym ładowaniu dzięki prostej sztuczce

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Mowa tu o rozwiązaniu znanym od pewnego czasu ze smartfonów. Coraz więcej modeli oferuje dynamiczne odświeżanie ekranu, dzięki czemu częstotliwość wyświetlacza spada, gdy nie jest konieczne jego częste odświeżanie. Ta sama funkcja trafia teraz do laptopów z systemem Windows 11, dzięki czemu można korzystać z zalet wyświetlaczy o wysokiej częstotliwości odświeżania przy mniejszym kompromisie w zakresie czasu pracy na baterii.

Windows 11 Dynamic Refresh Rate

Windows 11 Dynamic Refresh Rate

Funkcja Dynamic Refresh Rate nie była częścią wstępnych zapowiedzi, ale potwierdzono, że pojawi się w systemie operacyjnym. Coraz więcej laptopów wyposażanych jest w wyświetlacze o wysokiej częstotliwości odświeżania, od laptopów dla graczy, takich jak Razer Blade 15 i Asus ROG Strix Scar 17, po ultrabooki, takie jak Razer Blade Stealth, Lenovo Legion Slim. Ana Marta Carvalho, menedżer programowy w zespole ds. grafiki w firmie Microsoft, wyjaśnia, że chociaż wyświetlacze laptopów o wysokiej częstotliwości odświeżania sprawiają, że system Windows jest bardziej płynny pod względem animacji, a dotyk i obsługa rysików są bardziej responsywne, to pobierają one również więcej energii.

Zobacz też: Wygląd OnePlus Nord 2 – zdjęcia pokazują, że inspiracji szukano w ostatnich flagowcach

Obecnie w systemie Windows 10 można wybrać między standardowym 60 Hz a tym, co obsługuje wyświetlacz — 90 Hz, 120 Hz, 144 Hz, 240 Hz, a nawet 300 Hz w niektórych modelach laptopów — ale oznacza to również kompromis w zakresie wrażeń, aby oszczędzać baterię. Natomiast Windows 11 wprowadza obsługę dynamicznej częstotliwości odświeżania, dzięki czemu może się ona automatycznie dostosowywać w zależności od tego, co robimy na swoim laptopie. Na przykład, wyświetlacz będzie działać z częstotliwością 60 Hz, gdy pracujemy na baterii i czytamy wiadomości e-mail, ale kiedy przewijamy ich listę, częstotliwość skacze do maksymalnej. Być może z czasem pojawią się także panele o jeszcze niższej częstotliwości, przez co w momencie, kiedy nic nie robimy na laptopie, ta spadnie do kilku klatek, tak jak ma to miejsce w niektórych smartfonach.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy