MediaTek Dimensity 5G Open Resource Architecture

Twórcy custom ROM-ów pokochają MediaTeka – aktualizacje producentów też będą częstsze

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

MediaTek ma całkiem udaną linię chipsetów 5G w ramach swojej linii Dimensity. Tajwański gigant zamierza dać producentom smartfonów jeszcze większą swobodę w projektowaniu swoich urządzeń dzięki Dimensity 5G Open Resource Architecture. Ta pozwoli im na stworzenie smartfona z takim procesorem, którego potrzebują, a nie takim, który jest dostępny na rynku. Oczywiście z punktu widzenia oprogramowania.

MediaTek Dimensity 5G Open Resource Architecture

MediaTek Dimensity 5G Open Resource Architecture

Rozwiązanie to zostało ogłoszone na wirtualnym wydarzeniu Mobile World Congress 2021. MediaTek twierdzi, że zapewnia ona markom większą elastyczność w dostosowywaniu kluczowych funkcji urządzeń mobilnych 5G w celu zaspokojenia różnych segmentów rynku. Daje to markom smartfonów łatwiejszy dostęp do dostosowywania funkcji dla kamer, wyświetlaczy, grafiki, sztucznej inteligencji (AI) jednostek przetwarzania (APU), czujników i podsystemów łączności w ramach układu Dimensity 1200.

Zobacz też: [Recenzja] Motorola Defy (2021) – ciekawy pomysł, choć trochę spóźniony

Zazwyczaj producenci telefonów dostają dość mały wpływ na oprogramowanie układowe, albo są zmuszeni do korzystania ze z góry zdefiniowanych sterowników procesora. Teraz jednak otrzymają pełną swobodę, co na pewno spodoba się fanom moddingu, którzy obecnie są niechętni firmie. Ten ruch może sprawić, że to właśnie smartfony z MediaTekiem dostaną największe wsparcie ze strony środowisk skupionych wokół alternatywnych dystrybucji Androida. Co więcej, sami producenci dzięki temu będą mogli zapewnić o wiele dłuższe wsparcie przy mniejszym nakładzie pracy. Nie będzie bowiem trzeba liczyć na ruch ze strony producenta układu, lub obchodzić jego mechanizmy, aby wydać nowszą wersję systemu.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy