Windows 11 Dynamic Refresh Rate

Dzięki Windows 11 laptopy z procesorami ARM mogą w końcu mieć większy sens

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Microsoft ogłosił, że ułatwi deweloperom tworzenie szybszych aplikacji dla Windows 11 na ARM w ramach funkcji ARM64EC. W tym przypadku EC to skrót od Emulation Compatible. Jest to sposób dla deweloperów na łatwiejsze przenoszenie ich aplikacji x64 na ARM bez konieczności rekompilacji całej aplikacji. Do tego dochodzi nowa, 64-bitowa wersja pakietu Office dla Windows 11 na ARM.

Windows 11 ARM64EC

Windows 11 ARM64EC

ARM64EC jest binarnym interfejsem aplikacji (ABI) dla Windows 11 na ARM, i jest interoperacyjny z x64. Oznacza to, że programiści mogą stworzyć aplikację, która wykorzystuje ARM64EC dla niektórych procesów lub modułów, a x64 dla innych. Kod ARM64EC działa natywnie na ARM, podczas gdy komponenty x64 wykorzystują warstwę emulacji, która również jest nowością w Windows 11. Jednak deweloperzy mogą używać ARM64EC samodzielnie dla swoich aplikacji.

Zobacz też: [SPT #163] Bitcoin pod ostrzałem – źle się dzieje na kursie kryptowaluty

Oznacza to, że programiści mogą stopniowo przekształcać swoje aplikacje, aby były w pełni natywne na urządzeniach ARM, zamiast konwertować wszystko na raz. Poprzez wykorzystanie ARM64EC, komponenty x64 mogą być nadal używane tam, gdzie ma to największy sens, np. jeśli dana funkcja nie wymaga natywnej wydajności lub nie jest używana zbyt często. Każdy moduł i proces może być następnie przeniesiony na ARM64EC według uznania programisty.

ARM64EC MS Office

Aby udowodnić wartość nowego ABI, Microsoft ogłosił również dzisiaj dostępność 64-bitowych wersji pakietu Office dla Windows 11 na ARM. Podstawowe aplikacje Office, w tym Word, Excel, PowerPoint, OneNote i Outlook, są teraz dostępne jako aplikacje ARM64EC. Są to złożone aplikacje z mnóstwem modułów, więc nie wszystkie z nich zostały przekonwertowane na natywną architekturę ARM. Jednak dzięki nowemu narzędziu, część kodu może teraz działać natywnie, więc wszystkie te moduły są teraz dostępne na komputerach ARM po raz pierwszy. Ponadto Microsoft twierdzi, że nie odczujemy różnicy w wydajności między aplikacjami działającymi na komputerach z procesorami Intela i AMD.

Źródło: XDA

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy