ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
AMD 4700s - komputer z rdzeniem Xbox Series X

Wadliwy rdzeń Xboxa Series X jako serce PC – AMD wie, co to recykling

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

AMD po cichu wprowadziło do sprzedaży ośmiordzeniowy zestaw procesorów AMD 4700S dla komputerów stacjonarnych. Układ ten składa się z APU Xbox Series X, który w procesie produkcyjnym posiadał wady, przez co nie nadawał się do wykorzystania w konsoli. Choć o zestawie wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu, producent układów w końcu zamieścił go na swojej stronie internetowej wraz z pełną specyfikacją.

AMD 4700s – komputer z rdzeniem Xbox Series X

AMD 4700s - komputer z rdzeniem Xbox Series X

Zestaw AMD 4700S do komputerów stacjonarnych jest rozwiązaniem zintegrowanym, co oznacza, że na niewielkiej płycie głównej formatu mini-ITX znajduje się niemal wszystko, czego potrzeba do stworzenia pełnego systemu: procesor, pamięć i chłodzenie. Płyta główna wykorzystuje kontroler A77E fusion, który jest przeznaczony dla platform wbudowanych. AMD wymieniło procesor jako AMD 4700S z ośmioma rdzeniami Zen 2. Nie ma żadnych śladów brandingu Ryzen, ale wiemy już, że jest to ośmiordzeniowy, 16-wątkowy APU z wyłączonym lub uszkodzonym iGPU.

Zobacz też: Zdjęcia Samsung Galaxy Buds2 w sieci – kolorowy zawrót głowy

Niestety, AMD nie podało częstotliwości taktowania układu. Jednak benchmarki Geekbench 5 wskazały na zegar bazowy 3,6 GHz i zegar boost 4 GHz. AMD oferuje zestaw 4700S do komputerów stacjonarnych z 8 GB lub 16 GB pamięci GDDR6. Po raz kolejny producent nie podał prędkości chipów pamięci GDDR6. Warto dodać, że do tego zestawu należy dołożyć własną kartę graficzną.

Masa ograniczeń

AMD 4700S posiada tylko jeden slot PCIe x16, który jest ograniczony do sygnału x4. Oznacza to, że lista obsługiwanych kart graficznych jest mocno ograniczona i nie wykorzysta pełnego potencjału. I tym sposobem PC z procesorem z Xboxa nie będzie nadawał się do gier. AMD 4700S jest kompatybilny z kartami Radeon 550, RX 550, RX 560, RX 570, RX 580 i RX 590. Po stronie Nvidii obsługuje karty GeForce GT 710, GT 1030, GTX 1050, GTX 1050 Ti i GTX 1060. To jednak dopiero początek problemów.

Zobacz też: Telegram z aktualizacją – witamy grupowe rozmowy wideo i udostępnianie ekranu

Na AMD 4700S znajdują się tylko dwa porty SATA III do przechowywania danych, więc nie będzie można wykorzystać szybkich dysków SSD M.2 na tej płycie głównej. Dodatkowo AMD dostarcza sterowniki tylko dla Windowsa 10, co oznacza, że AMD 4700S nie jest kompatybilny z wcześniejszymi wersjami Windows, a tym bardziej Linuksem. Czy takie urządzenie ma jakikolwiek sens? Jeśli cena będzie odpowiednio niska, to dla osób, które nie potrzebują wydajnej grafiki, szybkich dysków i pracują na Windowsie 10 jak najbardziej.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy