robot zamiast pestycydów

Robot z laserem zamiast pestycydów? Technologia może zmienić rolnictwo

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W rolnictwie stosuje się dużo środków chemicznych, co wielu osobom się nie podoba. Zamiast pestycydów na polach może pojawić się jednak robot, który powstał na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Wyposażone w laser urządzenie robi niemałe wrażenie.

Zamiast pestycydów – robot. Poznajcie Hugo

robot zamiast pestycydów

Hugo przemieszcza się po polu i naświetla rośliny laserem, tak, aby rosły one prawidłowo, mimo ograniczenia lub zaprzestania stosowania środków chemicznych. Robot potrafi też wykryć obecność patogenów chorobotwórczych i umożliwia punktowe zabiegi agrotechniczne. Dzięki sensorom spektralnym można przeprowadzić analizę, która wykaże stan zdrowotności roślin. Hugo może również je dokarmić. Dolistnie.

To w zasadzie prototypowa platforma jezdna, którą można rozbudowywać o kolejne moduły. Już wiadomo, że Hugo może zajmować się opryskiem, naświetlaniem oraz dokarmianiem roślin. Laser pobudza je do wzrostu, dzięki czemu można zmniejszyć ilość stosowanych środków chemicznych lub nawet całkiem z nich zrezygnować. Robot może pracować zarówno w szklarniach, jak i na uprawach polowych.

Sam robot to jedno, ale ważna jest również technologia powschodowego naświetlania roślin. Znajduje się ona obecnie w fazie testów. Naświetlanie nasion przed siewem zostało już natomiast zgłoszone do ochrony patentowej, przygotowywane są algorytmy naświetlania.

Czytaj także: W ludzkim oku działa mechanizm podobny do… żaluzji

Rozwojem tego ciekawego pomysłu zajmuje się startup Hugo Green Solutions. Twórcy technologii podkreślają, że jest ona ekologiczna i kluczowa dla zminimalizowania negatywnego oddziaływania rolnictwa na środowisko. Autorzy rozwiązania mogą się również pochwalić wyróżnieniem w konkursie Polski Produkt Przyszłości.

źródło: Nauka w Polsce, zdjęcie główne: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie (Facebook)

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy