FlexiOss

Już kilkadziesiąt osób ma wszczepioną sztuczną kość FlexiOss

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Firma Medical Inventi poinformowała, że z jej wynalazku – sztucznej kości FlexiOss – korzysta już kilkadziesiąt osób. Kość wszczepiono ponad 60 osobom, a już mówi się o grupie kolejnych kilkunastu ludzi, w których przypadku implantacja znajdzie zastosowanie.

FlexiOss, czyli wyjątkowy wynalazek znad Wisły

O sztucznej kości po raz pierwszy informowaliśmy ponad dwa lata temu przy okazji inicjatywy Polski Produkt Przyszłości. Teraz okazuje się, że wynalazek ma wszczepiony ponad 60 osób.

FlexiOss jest efektem kilkunastoletniej pracy grupy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Preparat ma certyfikat CE i może być stosowany w całej Europie, a w niektórych krajach chroni go patent. W kwietniu w Stanach Zjednoczonych udało się uzyskać też patent na maszynę do wytwarzania masy kompozytowej oraz na sam sposób wytwarzania kompozytu. FlexiOss jest używany m.in. przy leczeniu wieloodłamowych złamań w obrębie kości długich. Kompozyt jest plastyczny, co stanowi dużą zaletę. Chirurg może przycinać i formować materiał podczas zabiegu tak, by dostosować go do kształtu ubytku.

FlexiOss to materiał biomateriał zastępujący kość. Sprawdza się w przypadku ubytków o długości do 7 cm. Po implantacji materiał znajduje się pomiędzy dwoma fragmentami prawdziwych kości pacjenta i umożliwia komórkom kościotwórczym zasiedlenie się w implancie. Pozwala to na powstanie tkanki kostnej i eliminuje konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji usuwającej implant. Zyskuje na tym pacjent, którego czeka mniej stresu i bólu.

Czytaj także: Rejestracja do specjalistów i zamówienie recepty będzie możliwe przez IKP

Kompozyt FlexiOss zachowuje swoje właściwości dzięki unikalnemu składowi (polimer cukrowy o właściwościach hydrożelu i wysoko mikroporowata ceramika hydroksyapatytowa). Produkt udało się wprowadzić na rynek dzięki firmie Medical Inventi, która powstała z inicjatywy środowiska akademickiego UM w Lublinie i prywatnego kapitału.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy