Roboty ultradźwiękowe

Ładowanie baterii dźwiękiem? Xiaomi składa niesamowity patent

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Xiaomi jest najbardziej innowacyjną firmą jeśli chodzi o ładowanie baterii smartfonów. To właśnie ten producent stoi za najszybszymi technologiami ładowania przewodowego i bezprzewodowego, oraz zaprezentował ładowanie bezprzewodowe na odległość. Teraz natomiast firma przygotowuje kolejne innowacyjne rozwiązanie związane z uzupełnianiem energii w baterii smartfonów. Mowa tu o ładowanie za pomocą… dźwięku.

Xiaomi z ładowarką dźwiękową

Xiaomi z ładowarką dźwiękową
Schemat blokowy patentu Xiaomi

Producent właśnie złożył stosowny wniosek w China National Intellectual Property Administration (CNIPA). Zgłoszenie CNIPA ujawniło kilka istotnych szczegółów na temat rewolucyjnego systemu ładowania. Dedykowane urządzenie najpierw będzie konwertować falę dźwiękową na wibracje mechaniczne, a następnie przekształci ją w energię elektryczną, ujawnia dokument patentowy. Istniałby interfejs do konwersji generowanego prądu zmiennego (AC) na prąd stały (DC), który mógłby być następnie wykorzystany do ładowania urządzeń bez użycia gniazdka elektrycznego.

Zobacz też: Samsung Galaxy M32 oficjalnie – ciekawy ekran, ale jest się do czego przyczepić

Jeśli ten opis coś wam przypomina, to macie rację: tak właśnie działają mikrofony. Te jednak wytwarzają na tyle mało energii, że jest ona zwykle traktowana jako modulowana informacja, a nie źródło zasilania. Tak naprawdę nie wiadomo jak Xiaomi zamierza podejść do tematu. Mimo to takie rozwiązanie miałoby potencjał w innych rozwiązaniach, niż ładowanie smartfonów. Wyobraźcie sobie odpowiednie ekrany z generatorami akustycznymi ulokowane przy autostradach, lotniskach i głównych dworcach kolejowych. W ten sposób wadę, jaką jest hałas, można by zrekompensować, częściowo odzyskując energię.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy