ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Zakup sprzętu IT

Zakup sprzętu IT do firmy – raport TCO Development zwraca uwagę na kilka aspektów

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Jak powinien przebiegać proces zakupu sprzętu IT w przypadku firm? Czy decydując się na zakup od konkretnego przedstawiciela wiedzą, na co warto zwracać uwagę? Na te pytania odpowiada częściowo nowy raport TCO Development, czyli firmy odpowiedzialnej za certyfikat TCO Certified. Co dokładnie mówi raport i na co warto zwrócić uwagę, jeżeli kupujemy sprzęt IT dla firmy?

Zakup sprzętu IT do firmy – raport TCO Development

Czy można w pełni zaufać informacji od producenta na temat np. przyznanych ich produktom certyfikatów? Teoretycznie tak być powinno, ale w życiu różnie bywa. I na tym częściowo skupił się raport TCO Development pt. „Zrównoważona Rewolucja IT, kluczowa rola niezależnej weryfikacji”. Głównie chodzi tutaj o tzw. etykiety i certyfikaty potwierdzające to, że dany produkt został wytworzony bez szkody dla środowiska, ale oczywiście nie tylko. TCO opracowało specjalny zestaw narzędzi do niezależnej certyfikacji, który może pomóc przedsiębiorcom w wyborze odpowiedniego sprzętu, który jednocześnie będzie eco friendly.

Celem najnowszej edycji raportu TCO Development jest udostępnienie nabywcom narzędzi, które pozwolą uniknąć powszechnego ryzyka związanego ze zjawiskami „greenwash” i „bluewash” – w skrócie, fałszywymi oświadczeniami producentów bądź dostawców na temat ich oferty lub produktów. Zadbanie o odpowiednie certyfikacje daje każdej organizacji pewność, że zakupione urządzenia, takie jak komputery, monitory, drukarki czy urządzenia mobilne są nie tylko zgodne z deklaracjami producenta, ale też spełniają normy zrównoważonego rozwoju.

Clare Hobby, Dyrektor w TCO Development.

Zobacz też: Kruger&Matz z nowym smartfonem z serii Live.

W 2018 roku spółka uruchomiła Listę Akceptowalnych Fabryk certyfikowanych normą TCO Certified. Od tego momentu wiele się zmieniło w fabrykach, które uczestniczą w programie. Są bezpieczniejsze i inaczej podchodzą do kwestii pracowników. Sam raport TCO Development wyodrębnił jeszcze trzy ważne pytania, które powinien postawić sobie przedsiębiorca szukający firmy, która dostarczy mu sprzęt IT. Znajdziecie je poniżej, a z pełną treścią raportu można zapoznać się TUTAJ.

  • Czy oznaczenie zawiera aktualne kryteria w zakresie społecznej i środowiskowej odpowiedzialności zrównoważonego rozwoju łańcucha dostaw?
  • Czy oznaczenie zawiera obowiązkową, niezależną weryfikację zgodności?
  • Czy oznaczenie zawiera informację o odpowiedzialności producenta/branży i ewentualnych konsekwencjach wynikających z niezgodności?

Źródło: Informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy