Produkcja procesorów w Chinach spada

Blokowanie kryptowalut w Chinach sprawia, że tamtejsi gracze mogą odetchnąć z ulgą

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Nieustające wysiłki Chin mające na celu rozprawienie się z farmami wydobywającymi kryptowaluty zaczęły przynosić efekty. Jak donosi South China Morning Post, ceny kart graficznych w tym kraju znacznie spadły w ciągu ostatnich kilku tygodni. Jak wynika z raportu przygotowanego przez portal TomsHardware mowa tu o cenach niższych nawet o 45% względem tych sprzed wprowadzenia blokady.

Spadek cen kart graficznych w Chinach

Spadek cen kart graficznych w Chinach
Fot. PixaBay

Oprócz tego, że są to jedne z najlepszych kart graficznych do gier, karty Nvidia GeForce RTX z serii 30 (Ampere) są również bardzo popularne w wydobywaniu kryptowalut. To właśnie na podstawie losowo wybranych popularnych modeli kart graficznych powstał wyżej wspomniany raport. Przy okazji jego autorzy zwracają uwagę, że ceny tego samego modelu mogą się znacznie różnić u różnych sprzedawców. Dlatego też wzięli oni pod uwagę jedynie te z oficjalnych sklepów producentów. Skoro metodologię mamy już za sobą, to przejdźmy do wyników.

Zobacz też: Intellivision Amico – nowa konsola, której celem jest powtórzenie sukcesu Wii

Autorzy raportu zaobserwowali spadek cen nawet o 45% w przypadku niektórych najnowszych kart graficznych firmy Nvidia, takich jak GeForce RTX 3060. Warto tu jednak podkreślić, że ta karta była jednym z najpopularniejszych modeli wśród farm górniczych w Chinach. Dlatego też to właśnie jej cena najmocniej się zachwiała po zmianie prawa w Państwie Środka. Wyższe modele charakteryzowały się jednak mniejszą obniżką cen. Jeśli zaś chodzi o modele z serii 3070, to spadek był o wiele niższy, ale wciąż mocno odczuwalny. Mowa tu bowiem o cenach niższych o 24 procent. Co ciekawe jedne z najdroższych kart na rynku, czyli RTX 3080 niemal nie odczuły tej rewolucji. W ich przypadku ceny spadły o zaledwie 5 procent.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy