Dziewiąta planeta w badaniach sprzed lat

Prawdziwa siła pasji, czyli ojciec z synem amatorsko odkryli dwie nowe egzoplanety

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Cesar Rubio i jego siedmioletni syn Miguel, są połączeni nie tylko więzami krwi, ale także miłością do gwiazd. I, mimo że brzmi to bardzo pompatycznie, to nie ma w tym grama przesady. Obydwaj bowiem fascynują się kosmosem, co w przypadku 7-latka jest jak najbardziej zrozumiałe. Jednak dzięki ojcu pasja ta może nie zniknąć wraz z dorastaniem. Zwłaszcza że wraz z pasją zespół ten przeszedł także do działania, dzięki czemu udało im się odkryć dwie nowe egzoplanety.

Ojciec z synem odkryli dwie planety

Ojciec z synem odkryli dwie planety

Cesar Rubio jest jednym z tysięcy wolontariuszy, którzy biorą udział w obywatelskim projekcie naukowym Planet Hunters TESS, który poszukuje dowodów na istnienie egzoplanet w danych zebranych przez misję TESS. Projekt ma ponad 29 000 uczestników na całym świecie i ogłosił odkrycie dwóch nowych obiektów, które zostały odkryte właśnie dzięki staraniom astronoma-amatora i jego syna. Nowo odkryte planety krążą wokół gwiazdy HD 152843, która jest oddalona od Ziemi o około 352 lata świetlne. Sama gwiazda, wokół której krążą światy, ma masę zbliżoną do masy Słońca, ale jest około 1,5 raza większa i nieco jaśniejsza. Planeta b — czyli ta bliższa gwieździe — jest w przybliżeniu wielkości Neptuna, co czyni ją około 3,4 razy większą od Ziemi. Wykonuje ona całą orbitę wokół swojej gwiazdy w ciągu około 12 dni.

Zobacz też: Trwa Hack4Lem – 40-godzinny maraton tworzenia innowacyjnych rozwiązań

Planeta c jest planetą zewnętrzną i jest około 5,8 razy większa od Ziemi. Najprawdopodobniej jest to gazowy gigant. Krąży ona wokół gwiazdy-gospodarza z prędkością pomiędzy 19 a 35 dni. Co ciekawe nawet Merkury jest dalej Słońca, niż wykryte obiekty. Warto dodać, że nie jest to pierwszy sukces TESS. Do tej pory zespół wokół niego zgromadzony zidentyfikował ponad 100 potwierdzonych egzoplanet i 2600 kandydatów oczekujących na weryfikację. Wolontariusze w projekcie TESS przyglądają się wykresom pokazującym jasność różnych gwiazd w czasie. Zauważają, które z wykresów pokazują krótki spadek jasności gwiazdy, a następnie jej wzrost do pierwotnego poziomu. Taki wzrost i spadek jasności może się zdarzyć, gdy planeta przecina tarczę gwiazdy, co nazywane jest tranzytem.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy