Samsung wyprodukuje Ryzeny dla Chromebooków

Skaner w Chrome OS już nie tylko stworzy kopię tekstu, ale i ją zrozumie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Jeśli chodzi o obsługę skanerów, to Chrome OS przez lata był systemem ułomnym. Google postanowiło jednak kilka miesięcy temu zrobić z tym porządek i dodało funkcję, która powinna znaleźć się w systemie na samym początku. Jak jednak donosi portal Android Police, gigant na tym nie poprzestał. Firma pracuje nad uczynieniem skanera o wiele bardziej funkcjonalnym, niż dedykowane aplikacje w innych systemach operacyjnych. Wszystko dzięki zastosowaniu technologii OCR, która może i nie jest nowością, jednak dzięki integracji ze skanerem znacznie ułatwia zadanie.

Chrome OS z OCR

Chrome OS z OCR

W jednym z testowych bulidów portal zauważył stosowną flagę, która pozwoli wyszukiwać słowa w zeskanowanym dokumencie. Ta wciąż nie jest aktywna, jednak jej obecność oznacza, że funkcjonalność taka już wkrótce powinna zawitać w Chrome Canary. Po jej aktywacji funkcja znajdzie się w menu rozwijanym typu pliku w preferencjach aplikacji skanowania. Sam opis nie zdradza zbyt wiele, mówi jedynie, że będzie można tworzyć PDF-y z możliwością wyszukiwania słów, wybierając tę opcję z rozwijanego pola typu pliku. Pojawił się także uproszczony opis funkcjonalności. Otóż kiedy osoba skanuje dokument papierowy z wybraną opcją Searchable PDF, aplikacja używa OCR do konwersji zeskanowanego obrazu na tekst, który można przeszukiwać. Google już używa OCR w dokumentach Google. Najprawdopodobniej to właśnie ten mechanizm znajdzie tutaj swoje zastosowanie.

Zobacz też: Najlepsze zapowiedzi z targów E3 2021 – na co warto czekać w najbliższych miesiącach

Jest jeszcze jedno znaczące ulepszenie w aplikacji skanera dla Chrome OS: możliwość skanowania wielostronnicowego. Podobnie jak w przypadku funkcji OCR, która pojawi się wkrótce, skanowanie wielu stron również będzie kryło się za flagą, która będzie aktywna w jednym z nadchodzących bulidów testowych. Działanie tej funkcji jest proste: będziemy w stanie spakować wiele skanów w jednym pliku PDF. W przeciwieństwie do wcześniejszych funkcji aplikacja nie będzie zapisywać poszczególnych stron jako oddzielne pliki, co przynosi często więcej szkody niż pożytku. Z drugiej strony miejmy nadzieję, że będzie to funkcja, a nie z góry narzucone działanie, ponieważ nie wszystkim taka zmiana by odpowiadała.

Źródło: AndroidPolice

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy