ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Film] Optyczna stabilizacja obrazu powinna być standardem! HTC One M9 kontra Samsung Galaxy S6

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy
sony xperia z3+ z4 htc one m9 galaxy s6 samsung edge lg g4

Smartfony dzisiaj powoli wypierają różne tanie aparaty cyfrowe, tzw. popularne kompakty. Jednak nie wszystkie urządzenia posiadają optyczną stabilizację obrazu, która tak naprawdę okazuje się niezbędna przy nagrywaniu filmów. W takim razie zobaczmy jaka jest różnica pomiędzy nagraniami z użyciem urządzenia wyposażonego w OIS i takiego, który może tylko o tej technologii pomarzyć.

Zacznijmy od początku. Czym jest optyczna stabilizacja obrazu (OIS)? Mechanicznym elementem modułu aparatu, który reaguje na wszelkie niepożądane ruchy ręki nagrywającego. Obraz, który normalnie byłby zniekształcony jest korygowany przez specjalny układ żyroskopowy i tym samym nie ujrzymy różnych drgań klatek czy też po prostu słabej jakości filmu.

ois optyczna stabilizacja obrazu dzialanie

Jednak jak to wygląda w rzeczywistości? Bierzemy chociażby Samsunga Galaxy S6, który jest wyposażony w OIS oraz HTC One M9, który jest w stanie redukować drgania, ale jedynie elektronicznie. Oczywiście wybrane urządzenia są przykładowe, a oto efekty:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=d8Iy7Y9xeiI[/youtube]

Tajwański smartfon, pomimo słabej opinii na temat aparatu, w tej konkurencji został zdeklasowany przez Koreańczyka. W żadnym wypadku nie chodzi w tym porównaniu o zestawienie tych dwóch konkretnych urządzeń, a pokazanie działania optycznej stabilizacji obrazu.

Rezultaty widzicie sami. Jednak czy często używacie Waszych smartfonów jako aparatów fotograficznych czy też kamer do nagrywania filmów?

źródło: Phone Arena

Sprawdź najnowsze wpisy