astronauci weszli do Tiangong

Chińscy astronauci weszli do modułu powstającej stacji kosmicznej Tiangong

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Trzej chińscy astronauci weszli w czwartek do modułu powstającej stacji kosmicznej Tiangong. Moduł nazywa się Tianhe i jest jednym z kluczowych elementów dla całego przedsięwzięcia. O osiągnięciu chińskiej załogi poinformowała agencja Xinhua, która posiada informacje od CMSA – chińskiej agencji załogowych lotów kosmicznych.

Astronauci weszli do modułu stacji Tiangong

astronauci weszli do Tiangong

Chińska agencja kosmiczna CMSA podkreśla, że to pierwszy przypadek, gdy Chińczycy weszli do własnej stacji kosmicznej. Astronauci dotarli do modułu Tianhe (harmonia niebios) statkiem Shenzhou 12. Na orbitę wyniosła go rakieta Długi Marsz 2F, która wystartowała w czwartek rano z pustyni Gobi.

Był to pierwszy załogowy lot Chin od 2016 roku. Stanowi on trzecią z jedenastu misji, które zaplanowano w ramach budowy stacji kosmicznej Tiangong (niebiański pałac). Moduł Tianhe to część mieszkalna przyszłej stacji, a astronauci mają spędzić w nim trzy miesiące. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w przyszłym roku budowa stacji zostanie ukończona.

Czytaj także: Coraz więcej Polaków popiera budowę elektrowni atomowych

O stacji Tiangong było głośno na początku maja przy okazji zamieszania z rakietą Długi Marsz 5B. Przypomnijmy – okazało się wtedy, że fragment chińskiej rakiety uderzy w Ziemię. Długi Marsz 5B wyniósł na orbitę moduł planowanej stacji Tiangong, lecz następnie sam wszedł na tymczasową orbitę i okrążał Ziemię raz na 90 minut. Niektórzy eksperci obawiali się, że fragmenty rakiety spadną na tereny zamieszkane przez ludzi. Na szczęście finalnie pozostałości chińskiej rakiety spadły do oceanu. Chiny nie uniknęły jednak krytyki ze strony NASA za swoje poczynania w kosmosie.

źródło: PAP

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy