Radxa Zero

Raspberry Pi Zero doczekało się potężnego klona – bliżej mu do Pi 4

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Raspberry Pi Zero to świetna płytka jeśli chcemy przygotować jakiś czujnik, lub nadać funkcje smart urządzeniom, które ich nie mają bez inwestowania w droższe i mało elastyczne gotowce. Płytka ta świetnie nadaje się także do nauki komend Linuksa, oraz budowania emulatorów retrokonsol. Jednak próba zbudowania komputera PC na tej platformie to zwykłe nieporozumienie. O ile sam pełny Raspberry Pi OS działa na nim wolno, tak próba włączenia przeglądarki to już ostateczny test cierpliwości. I trudno traktować to jak wadę: Raspberry Pi Zero nie powstało po to, aby udawać PC-ta. Jednak jeśli ktoś bardzo się na to upiera, to powstał właśnie klon tej słabej malinki, który jest naprawdę potężny.

Radxa Zero – potężny odpowiednik Pi Zero

Radxa Zero

Zespół Radxa, znany ze stworzenia Rock Pi, ogłosił rozwój nowego SBC znanego jako Radxa Zero. Jeśli chodzi o wymiary, to jest on zgodny z Raspberry Pi Zero, ale zapewnia cztery razy więcej rdzeni procesora, dwukrotnie wyższą prędkość zegara i do ośmiu razy więcej pamięci operacyjnej. Najbardziej podstawowy model ma kosztować zaledwie 15 dolarów, czyli mniej więcej tyle, ile musimy zapłacić za Raspberry Pi Zero. Nowe SBC będzie wyposażone w czterordzeniowy procesor Amlogic S905Y2 Cortex-A53, który może pracować z prędkością do 2,0 GHz. Natomiast za przetwarzanie grafiki ma odpowiadać układ Arm Mali-G31 MP2 GPU. 

Zobacz też: 30-latek zdemolował farmę fotowoltaiczną – straty są ogromne

Urządzenie będzie dostępne w kilku różnych opcjach specyfikacji. Najbardziej podstawowy model zaoferuje 512 MB pamięci LPDDR4 i moduł bezprzewodowy AP6212 z obsługą Wi-Fi 4 i Bluetooth 4. Kolejna wersja posiada 1 GB RAM i kosztuje 5 dolarów więcej. Kolejne dwie edycje wykorzystują moduł bezprzewodowy AP6256 z obsługą Wi-Fi 5. Występują one w opcjach 2 GB z 8 GB pamięci masowej eMMC lub 4 GB z 16 GB pamięci eMMC. Jednak ich cena będzie już trzykrotnie wyższa. Dla porównania Raspberry Pi Zero oferuje jedynie jednordzeniowy procesor 1 GHz i 512 MB RAM. 

Raspberry Pi Zero górą!

Czy jednak miażdżąca przewaga w specyfikacji wystarczy? SBC Radaxa Zero nie dostanie wsparcia dla Raspberry Pi OS. Pomimo obecności kompatybilnych fizycznie pinów GPIO nie wszystkie moduły zewnętrzne będą współpracowały z urządzeniem, zwłaszcza że domyślną platformą będzie Android. Od komputerów tego typu oczekujemy jednak olbrzymich możliwości. Natomiast jeśli komuś zależy na miniaturowym PC, to lepiej już sięgnąć po Chuwi LarkBoxa, lub inną miniaturkę tego typu.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy