elektrownie atomowe większe poparcie

Coraz więcej Polaków popiera budowę elektrowni atomowych

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Z opublikowanego w środę raportu CBOS wynika, że elektrownie atomowe mają coraz większe poparcie w Polsce. Konkretnie chodzi o pomysł budowy tego typu obiektów. Popiera go już blisko 40% Polaków.

Elektrownie atomowe mają coraz większe poparcie w Polsce

Sceptyczne nastawienie Polaków do energetyki jądrowej nasiliła katastrofa elektrowni w Fukushimie w 2011 roku – taką tezę przedstawia raport CBOS. Od 10 lat więcej obywateli naszego kraju sprzeciwia się budowie elektrowni atomowych w Polsce, niż popiera takie rozwiązanie. Mimo to w ostatnim czasie trend powoli zaczyna się odwracać.

39% badanych Polaków popiera budowę elektrowni atomowych w naszym kraju. To wzrost o 5% w porównaniu do 2018 roku. 45% respondentów sprzeciwia się budowie tego typu obiektów w Polsce. To spadek o 5% w porównaniu do 2018 roku.

Rozwój energetyki jądrowej w Polsce zdecydowanie częściej popierają mężczyźni (55%) niż kobiety (25%). Najwięcej zwolenników elektrowni atomowych w Polsce można znaleźć wśród:

  • osób poniżej 35 roku życia
  • osób z wyższym wykształceniem
  • mieszkańców największych miast (co najmniej 500 tysięcy ludności)

Które grupy społeczne są najbardziej przeciwko? Autorzy raportu wyróżniają m.in. osoby w wieku od 55 do 64 lat, ludzi z wykształceniem podstawowym lub zawodowym, niewykwalifikowanych robotników, rolników, pracowników administracyjno-biurowych.

Czytaj także: 30-latek zdemolował farmę fotowoltaiczną – straty są ogromne

Poparcie dla rozwoju energetyki jądrowej jest mniejsze, jeśli elektrownie atomowe miałyby stanąć w pobliżu miejsca zamieszkania ankietowanych. Przeważająca część respondentów uważa (44% potwierdza tezę, 37% sprzeciwia się jej), że rozwój energetyki jądrowej jest niezbędny, jeśli Polska ma odejść od węgla. Badanie przeprowadzono na próbie 1163 osób w dniach 6-16 maja 2021.

źródło: PAP / CBOS

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy