e-faktura będzie obowiązkowa

E-faktura będzie obowiązkowa dla przedsiębiorców – wiemy, od kiedy

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Ministerstwo Finansów poinformowało, że wkrótce e-faktura będzie dostępna dla firm – w przyszłości faktura w tej formie będzie obowiązkowa dla przedsiębiorców. Struktura e-faktury zostanie również udostępniona w języku angielskim.

Od kiedy e-faktura będzie obowiązkowa?

Od października tego roku Ministerstwo Finansów chce razem z sektorem biznesowym testować e-fakturę. Cel jest taki, żeby w 2022 roku jak najwięcej firm w pełni korzystało z tego rozwiązania. W pierwszej fazie wdrażania korzystanie przez przedsiębiorców z e-faktury będzie dobrowolne. Jej status będzie równy fakturom papierowym oraz elektronicznym. W 2023 roku korzystanie z e-faktury stanie się jednak obowiązkowe.

W czasie konsultacji publicznych przedsiębiorcy zgłaszali wiele uwag ministerstwu. Właściciele firm oczekiwali, że zostanie stworzona odpowiednia ścieżka do testowania e-faktury, a także że będzie odpowiednio dużo czasu na przetestowanie i wdrożenie tego rozwiązania. Resort finansów chciał zaakceptować te oczekiwania, stąd też 3-miesięczny okres pilotażowy (październik-grudzień 2021) dostępny dla wszystkich chętnych.

Czytaj także: Antysmogowe murale – czy farba może zastąpić drzewa?

E-faktura ma być ustandaryzowana, przejrzysta i czytelna. Wdrożenie tej formy dokumentu ma sprawić, że Polska dołączy do czołówki cyfrowych liderów, którzy również wdrażają tego typu rozwiązania. Podobne formy dokumentów oferują już Hiszpania, Włochy oraz Portugalia. Zaletami e-faktury mają być m.in. szybkość (zwrot VAT w 40 dni, a nie 60) oraz bezpieczeństwo (faktura pozostanie w bazie danych MF, nigdy nie ulegnie zniszczeniu, nie potrzeba jej duplikatów).

źródło: MF

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy