ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
antysmogowe murale

Antysmogowe murale – czy farba może zastąpić drzewa?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Jakość powietrza w polskich miastach nie zachwyca, a miejsc na zasadzenie drzew często brakuje. Antysmogowe murale mają być alternatywą, która uchroni nas przed zanieczyszczeniami. Okazuje się, że farby mogą mieć niecodzienne, ekologiczne właściwości.

Antysmogowe murale

Kilka dni temu we Wrocławiu przy ul. Ruskiej 46 został odsłonięty ekologiczny mural, który będzie pochłaniał zanieczyszczenia. Jego twórcy twierdzą, że daje możliwości podobne do lasu średniej wielkości. W centrum miasta trudno o miejsce na zasadzenie drzew, a mural ma być dobrą alternatywą.

Wrocław to nie jedyne miasto, w którym istnieje tego typu malunek. Antysmogowy mural można również znaleźć m.in. w Klienach, Zabrzu i Bielsko-Białej. Jakim cudem namalowany obraz może pochłaniać zanieczyszczenia? Tajemnica tkwi w odpowiednio dobranych farbach. W przypadku wrocławskiego muralu wykorzystano włoskie farby z dwutlenkiem tytanu, który pod wpływem światła słonecznego rozkłada spaliny z kotłów grzewczych i samochodów w obojętne związki. Specjalne właściwości mural zachowa przez 10 lat.

Czytaj także: Wiadomości Google z szyfrowaniem end-to-end dla wszystkich. Jest jednak pewien haczyk

Obraz na budynku we Wrocławiu został namalowany na powierzchni 135 m2. Z danych producenta farb wynika, że mural będzie codziennie neutralizował tyle zanieczyszczeń, ile emituje 28,5 samochodu. Malunek przedstawia 11 kulistych elementów, które nawiązują do 11 pierwiastków, które są budulcami wszystkich istot na naszej planecie.

źródło, zdjęcie główne: wroclaw.pl

Sprawdź najnowsze wpisy