Okulary przeciwnocne

Okulary przeciwnocne – niesamowity wynalazek rodem z Australii

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego stworzyli technologię, która ich zdaniem sprawia, że to, co niewidzialne, staje się widzialne. Rozwiązanie stworzone  na Uniwersytecie pozwala ludziom widzieć wyraźnie w ciemności, rewolucjonizując  noktowizję. W tym celu inżynierowie opracowali pierwszą w swoim rodzaju cienką warstwę nanokryształów, która może być stosowana jako powłoka w standardowych okularach.

Okulary przeciwnocne

Okulary przeciwnocne

Prototypowa technologia wykorzystuje nanokryształy i może być potencjalnie stosowana w przemyśle obronnym, a także zwiększyć bezpieczeństwo jazdy i chodzenia po zmroku. Już prototyp jest cienki i lekki, co potencjalnie może zmniejszyć chroniczne urazy szyi wynikające z noszenia nieporęcznych noktowizorów, które są obecnie w użyciu. Zasada działania jest banalnie prosta: technologia ta przekształca światło podczerwone, zwykle niewidoczne dla ludzkiego oka, zamieniając je w obrazy, które ludzie mogą wyraźnie zobaczyć nawet z daleka. Oczywiście prosty opis wcale nie oznacza prostego rozwiązania.

Zobacz też: Apple prezentuje nowe słuchawki, czyli Beats Studio Buds

Folia wykonana jest z nanokryształów, które są setki razy cieńsze od ludzkiego włosa. Niewielki rozmiar kryształów oznacza, że mogą one być bezpośrednio stosowane do okularów, aby działać jako filtr pozwalający użytkownikom widzieć w ciemności. Ponadto, zespół twierdzi, że ich technologia jest bardzo lekka, tania i łatwa do masowej produkcji. Warto podkreślić, że obecnie stosowana technologia obrazowania w podczerwieni wymaga obecnie zamrażania kriogenicznego i jest droga w produkcji, natomiast nowa technologia funkcjonuje w temperaturze pokojowej. Warto jednak pamiętać, że wciąż mówimy o prototypach. Miło jest jednak pomyśleć, że być może za kilka lat do okularów przeciwsłonecznych dołączą przeciwnocne.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy