Sztuczna Inteligencja pomoże w rolnictwie

Sztuczna Inteligencja pomoże w rolnictwie? Tak twierdzą europosłowie

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Europarlamentarzyści uważają, że sztuczna inteligencja pomoże w rolnictwie. Chodzi o, żeby wydajniej wykorzystywać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów, skrócić łańcuchy dostaw i podnieść jakość spożywanych przez nas produktów rolnych. Na tym jednak nie koniec.

W jaki sposób sztuczna inteligencja pomoże w rolnictwie?

Tematem przyszłości rolnictwa w erze cyfrowej zajęli się europosłowie z komisji specjalnej ds. sztucznej inteligencji w erze cyfrowej (AIDA) oraz komisji rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich (AGRI). W trakcie dwóch paneli z ekspertami dyskutowano o tym, jak sztuczna inteligencja może pomóc stworzyć bardziej wydajny łańcuch rolno-spożywczy.

Sztuczna inteligencja sama w sobie nie ma celu. Rolą tej wyrafinowanej technologii, która wykorzystuje coraz obszerniejsze i bardziej złożone bazy danych do opracowywania coraz dokładniejszych prognoz, projekcji, a w niektórych przypadkach również podejmowania decyzji, jest poprawa sposobu funkcjonowania naszych gospodarek i społeczeństw – stwierdził przewodniczący komisji AIDA rumuński europoseł Dragoș Tudorache. Jego zdaniem wykorzystanie AI w rolnictwie to, podobnie jak w innych dziedzinach, to sposób na poprawę dobrostanu obywateli. Przechodząc do konkretów Dragoș Tudorache zaznaczył, że nie chodzi tylko o liniowy wzrost wydajności w rolnictwie. Sztuczna inteligencja może również pomóc w zmniejszeniu negatywnego oddziaływania na środowisko.

AIDA zleciła badanie Rola sztucznej inteligencji w Europejskim Zielonym Ładzie. We wnioskach z raportu zaznaczono, że zastosowania AI w rolnictwie koncentrują się głównie na intensywnych i uprzemysłowionych systemach rolniczych. Przydatne są choćby drony nadzorujące uprawy, dzięki którym umożliwiono rozwój nowych zastosowań sztucznej inteligencji. Chodzi m.in. o identyfikację stresu wodnego, monitorowanie chorób upraw i mapowanie chwastów i prognozowanie plonów.

Czytaj także: Nowe technologie w służbie zdrowia – o cyfryzacji mówi nam Zsolt Balogh z Liferay

Najbardziej zaawansowany przypadek zastosowania AI w rolnictwie to rolnictwo precyzyjne. Dzięki sztucznej inteligencji wiadomo, w którym miejscu i czasie najlepiej podejmować działania związane z uprawami i hodowlą.

źródło: EuroPAP News

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy