Żappka Store

Pierwsza Żappka Store już działa – brak kas i kasjerów, a za zakupy nie płaci się na miejscu

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Stało się. Pierwsza Żappka Store została uruchomiona wczoraj na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To pierwszy ze sklepów, który ma łączyć ze sobą świat online z tym rzeczywistym, a klienci nie będą mieli tam styczności z obsługą. To format zakupów, który dalej nie jest popularnym rozwiązaniem w Polsce, choć już dostępnym w kilku miejscach naszego kraju.

Pierwsza Żappka Store uruchomiona

Żappka Store

O tym, że powstanie tego rodzaju sklep, mówiło się już od dawna. Żappka Store nie będzie klasycznym przykładem sklepu, który możemy teraz znaleźć praktycznie na każdym rogu w miastach. Tutaj nie będzie kas i nie będzie także kasjerów. Placówka będzie za to otwarta przez całą dobę, co zdecydowanie jest wygodnym rozwiązaniem. Takie sklepy mają pojawiać się w miejscach, gdzie nie ma możliwości otworzenia normalnej ich wersji.

Żappka Store to połączenie światów offline oraz online, budujące nowe doświadczenie zakupowe dla klientów, którzy nawet w kilka sekund mogą zrobić szybkie zakupy, wybierając produkt i po prostu wyjść bez konieczności dokonywania płatności na miejscu. Nie muszą zastanawiać się nad tym czy mają gotówkę lub kartę płatniczą, czy będą stać w kolejce, albo gdzie zrobią zakupy, bo jest 5 rano. To nowa wartość na rynku i uzupełnienie naszej dotychczasowej oferty.

Tomasz Blicharski, dyrektor zarządzający Żabka Future.

Zobacz też: Resident Evil doczeka się fabularnego rozszerzenia.

Jak działa Żappka Store?

Żappka Store

By skorzystać z Żappka Store, należy mieć w swoim telefonie zainstalowaną aplikację Żappka oraz aktywować Żappka Pay. Wchodząc do sklepu w aplikacji zostanie wygenerowany jednorazowy kod QR, który ma być przypisany do danej placówki. Po zeskanowaniu kodu przy drzwiach klient zostanie wpuszczony do środka. W sklepie znajduje się system kamer, który wykorzystuje m.in. algorytmy deep learning i w ten sposób sprawdza, które produkty kupujemy. Po wyjściu z nimi ze sklepu płatność zostanie zdjęta z karty podpiętej do Żappka Pay. Jak twierdzi Żappka, system nie zapamiętuje obrazu oraz nie identyfikuje klientów. Firma skorzystała tutaj z platformy AiFi OASIS (Orchestrated Autonomous Store Infrastructure & Services).

Żabka zainteresowała się naszym rozwiązaniem sklepu bezobsługowego, ponieważ chciała stworzyć swoim klientom możliwość dokonywania wygodnych zakupów. Wdrożone rozwiązanie to przyszłość handlu detalicznego i już się cieszymy na możliwość wprowadzenia tej technologii w innych lokalizacjach w całej Polsce, w partnerstwie z Żabką.

Steve Gu, współzałożyciel i dyrektor generalny AiFi.

Co znajdzie się w sklepie?

W czasach pandemii i różnego rodzaju ograniczeń, wewnątrz placówki może przebywać tylko jedna osoba. Da się tam obecnie kupić około 300 różnego rodzaju produktów. Wśród nich słodycze, gotowe dania, przekąski oraz świeżo zmielona kawa. Kolejna Żappka Store ma pojawić się niedługo w Warszawie, a w planach mają być kolejne.

Źródło: Żabka / Business Insider / Wirtualne Media

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy