Przemiana antymaterii w materię

Wielkie odkrycie naukowców z CERN-u rzuca nowe światło na relacje materii i antymaterii

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Fizycy pracujący przy eksperymencie LHCb w CERN udowodnili, że cząstka subatomowa może zamienić się w swoją antycząstkę i z powrotem. Naukowcy byli w stanie to udowodnić dzięki niezwykle precyzyjnym pomiarom przeprowadzonym w eksperymencie LHCb w CERN. Już od dawna wiadomo, że mezon D może być jednocześnie cząstką i antycząstką, jest to stan znany jako superpozycja kwantowa. Jednak podczas eksperymentu zespół zebrał pierwsze dowody na to, że mogą one zmieniać się w swoje antycząstki i z powrotem. 

Przemiana antymaterii w materię

Przemiana antymaterii w materię

Naukowcy pracujący nad projektem twierdzą, że od ponad dekady wiedzieli, że mezony D, które są subatomowymi cząstkami zawierającymi kwark i antykwark, mogą podróżować w mieszaninie swoich stanów cząsteczkowych i antycząsteczkowych. Zjawisko to znane jest jako mieszanie. Jednak najnowsze wyniki eksperymentu po raz pierwszy pokazują, że cząstki mogą oscylować pomiędzy tymi dwoma stanami. Wykorzystując nowo znalezione dowody, naukowcy wierzą, że mogą teraz zająć się niektórymi z ważniejszych pytań w fizyce dotyczących tego, jak cząstki zachowują się poza Modelem Standardowym. Jednym z pytań, na które zamierzają spróbować odpowiedzieć, jest to, czy te przejścia są spowodowane przez nieznane cząstki, których nie przewiduje teoria przewodnia.

Zobacz też: Diablo II z oficjalną datą premiery – pokonamy Pana Zniszczenia jeszcze w tym roku

Superpozycja kwantowa powoduje, że dwie cząstki, każda o swojej masie, prezentują się jako cięższa i lżejsza wersja cząstki. Superpozycja pozwala mezonowi D oscylować pomiędzy jego antycząstką i z powrotem. Naukowcom z Uniwersytetu w Oksfordzie udało się nawet zmierzyć różnicę w masie obu cząstek wynoszącą 0,000000000000000000000000000000000000000001 gramów. Taka precyzja pomiaru jest możliwa tylko wtedy, gdy zjawisko jest obserwowane wiele razy. Jest to również możliwe tylko dzięki ogromnej liczbie mezonów D produkowanych w zderzeniach LHC. Naukowcy próbują teraz zebrać więcej danych, aby zrozumieć sam proces oscylacji, który jest postrzegany jako znaczący krok naprzód w rozwiązywaniu problemu asymetrii materia-antymateria.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy