Google przyjmuje skargi na producentów smartfonów

Google otwiera się na skargi developerów wobec producentów smartfonów

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Stare powiedzenie, jeszcze z początków Androida, brzmi: RAM-u nigdy zbyt dużo. I, mimo że czasy kiedy trzeba było się liczyć z każdym MB pamięci, a smartfony pod tym względem nie mają powodów do wstydu nawet w porównaniu do komputerów stacjonarnych, to wielu producentów prowadzi dość agresywną politykę względem aplikacji działających w tle. Chodzi tu o to, że wiele smartfonów regularnie czyści pamięć z aplikacji, które teoretycznie powinny działać gdzieś z boku, przez to te są mało funkcjonalne. Dzieje się to nie tylko wbrew woli programistów i użytkowników, ale także bez zgody Google.

Google przyjmuje skargi na producentów smartfonów

Google przyjmuje skargi na producentów smartfonów
Fot. Google Play Store

Większość aplikacji na Androida nie musi działać w tle. Nie brakuje jednak programów, w których jest to podstawą ich istnienia. Wszelkiej maści komunikatory, trackery czy nawigacje to typy aplikacji, które zwykle uruchamiamy i zostawiamy same sobie. I tu niestety często pojawia się problem, ponieważ system sam je zamyka. Nie jest to jednak kwestia Androida samego w sobie, a nakładek przygotowanych przez producentów. Ci w celu zapewnienia płynniejszego działania na własnym urządzeniu są bowiem gotowi poświęcić aplikacje zewnętrzne. Wychodzą przy tym z założenia, że konsumenci prędzej oskarżą o ich wadliwe działanie sam program, a nie producenta smartfona.

Zobacz też: ESA przygotowuje misje Voyage 2050 – wybór nie jest łatwy

Programiści od dawna krytykują producentów urządzeń za ten stan rzeczy. Google w końcu postanowiło zareagować. Firma prosi więc o konkretne przykłady smartfonów i producentów, którzy dopuszczają się takich praktyk. Prawdopodobnie czarę goryczy przelał fakt, że niektóre marki zabijają nawet ważną usługę Android AccessibilityService. Teraz Google ankietuje deweloperów aplikacji, aby zapytać o ich doświadczenia związane z tym zachowaniem.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy