profil zaufany 12 milionów

Profil Zaufany czeka ważna zmiana – sprawdź, czy ciebie też to dotyczy

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Dziś została ogłoszona ważna zmiana, która dotyczy niektórych osób posiadających Profil Zaufany. Na szczęście nie oznacza ona żadnych poważnych problemów – wręcz przeciwnie, niektórzy z posiadaczy PZ będą mieli teraz łatwiej, niż dotychczas.

Profil Zaufany – za trzy dni ważna zmiana

profil zaufany ważna zmiana

Do tej pory Profil Zaufany występował w dwóch wariantach. Pierwsza, standardowa wersja PZ mogła być założona przez internet i potwierdzona przez bankowość elektroniczną lub w jednym z punktów potwierdzających. Drugą był Tymczasowy Profil Zaufany. Można było go założyć bez bankowości internetowej i bez wychodzenia z domu, wystarczyła rozmowa online z urzędnikiem. Wadą tymczasowego PZ był jednak czas jego ważności – wynosił on tylko trzy miesiące.

17 czerwca wejdzie w życie istotna zmiana. Od tego momentu każdy Profil Zaufany założony poprzez rozmowę online z urzędnikiem będzie ważny przez trzy lata. Czyli dokładnie tak samo jak w przypadku PZ założonych w inny sposób. Osoby, które w ostatnich tygodniach założyły Tymczasowy Profil Zaufany nie mają jednak powodów do zmartwień – ważność ich profili zostanie automatycznie wydłużona do trzech lat. Najprościej mówiąc, tymczasowe PZ zostaną przekształcone w zwykłe PZ ze wszystkimi ich zaletami. Jest to możliwe dzięki wejściu w życie nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności realizujących zadania publiczne.

Czytaj także: UOKiK stawia zarzuty Orange Polska – chodzi o dodatkowe opłaty na fakturach

W związku ze zmianami w nocy z 16 na 17 czerwca będzie miała miejsce przerwa techniczna. W czasie jej trwania korzystanie z Profilu Zaufanego może być utrudnione, warto więc załatwić sprawy urzędowe, do których potrzebujemy PZ wcześniej.

źródło: KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy