ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Dyski twarde z DNA

Odwrotna transkrypcja RNA do DNA częstsza, niż początkowo zakładano

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Grupa badaczy z Thomas Jefferson University dostarczyła pierwszych dowodów na to, że segmenty RNA mogą być zapisywane z powrotem w DNA. Odkrycie to może zmienić niektóre z głównych założeń biologii i rzucić nowe światło na wiele obserwowanych procesów. Przy okazji otworzyć drzwi do innych badań, które pomogą naukowcom zrozumieć znaczenie mechanizmu, który jest w stanie przekształcić wiadomości RNA w DNA w naszych własnych komórkach.

Odwrotna transkryptaza RNA do DNA

Odwrotna transkryptaza RNA do DNA

Do tej pory sądzono, że jedynie retrowirusy, takie jak HIV, są w stanie wywołać zjawisko odwrotnej transkryptazy. Wszystko dzięki podwójnej nici RNA. Naukowiec Richard Pomerantz, Ph.D. twierdzi, że fakt, iż ludzka polimeraza może zachodzić z wysoką wydajnością, rodzi pytania. Jednym z przykładów jest to, że odkrycie sugeruje, iż wiadomości RNA mogą być używane jako szablony do naprawy lub przepisywania genomowego DNA. W eksperymentach zespół testował polimerazę theta przeciwko odwrotnej transkryptazie z HIV, czyli jednej z najbardziej zbadanych. Udało im się wykazać, że polimeraza theta jest zdolna do przekształcania wiadomości RNA w DNA. Co ciekawe, zespół odkrył, że była ona w stanie przekształcać wiadomości RNA w DNA tak samo dobrze jak odwrotna transkryptaza HIV. Co więcej, polimeraza theta była bardziej wydajna i wprowadzała mniej błędów podczas używania szablonu RNA do pisania nowych wiadomości DNA niż podczas powielania DNA w DNA.

Zobacz też: Samsung Galaxy Z Fold3, Z Flip3 i Watch4 – data premiery krąży po Sieci

Zespół twierdzi, że sugeruje to, iż funkcja ta może być jej głównym celem wewnątrz komórki. Naukowcy biorący udział w projekcie wykorzystali krystalografię rentgenowską do określenia struktury. Odkryli, że cząsteczka może zmieniać kształt, aby pomieścić bardziej nieporęczną cząsteczkę RNA, co jest unikalne wśród polimeraz. Dr Pomerantz twierdzi, że badania zespołu wskazują, iż podstawową funkcją polimerazy theta jest działanie jako odwrotna transkryptaza. Naukowcy twierdzą, że polimeraza theta jest wysoce wyrażona w komórkach nowotworowych i promuje ich wzrost, oraz oporność na leki. I nie, stosowanej obecnie szczepionki mRNA nie są zdolne do odwrotnej transkryptazy.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy