ESA Voyage 2050

ESA przygotowuje misje Voyage 2050 – wybór nie jest łatwy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

ESA wybrała tematy swoich misji naukowych wysokiej klasy na lata 2035-2050. Misje te objęte są hasłem Voyage 2050 i skupią się częściowo na księżycach orbitujących wokół niektórych masywnych planet Układu Słonecznego. Nie są one jednak jedynymi obiektami zainteresowania. W ich ramach ESA chce również badać egzoplanety i wczesny wszechświat. Dyrektor naukowy agencji Gunther Hasinger powiedział, że wybór tematów Voyage 2050 jest kluczowy dla programu naukowego ESA.

ESA Voyage 2050

ESA Voyage 2050

ESA ogłosiła początek przyjmowania pomysłów na Voyage 2050 w marcu 2019 roku i otrzymała prawie 100 różnorodnych propozycji projektów. Te zostały posortowane w kilka konkretnych tematów naukowych przypisanych do zespołów tematycznych, które składały się z wielu początkujących naukowców zajmujących się różnymi dziedzinami. Przeprowadziły one wstępną ocenę tematów i przedstawiły wnioski starszemu komitetowi naukowemu. Z kolei jego zadaniem było zarekomendowanie tematów naukowych dla trzech następnych misji dużej klasy: Jupiter Icy Moons Explorer, Athena i LISA.

Zobacz też: Muzyka dla roślin hitem na Spotify – zaskakujące dane z platformy

Jupiter Icy Moons Explorer to przyszła misja do zewnętrznego Układu Słonecznego z zaawansowanymi instrumentami, która skupi się na badaniu powiązań między wnętrzami księżyców z potencjalnym oceanem wewnętrznym a środowiskiem przypowierzchniowym oraz na poszukiwaniu potencjalnych biosygnatur. Misja ta mogłaby obejmować lądownik lub drona. ESA chce również przeprowadzić misję, która pozwoli na szczegółowe poznanie historii formowania się galaktyki. Szczególnie interesujące są ukryte regiony, które zdaniem naukowców są kluczem do ich zrozumienia. Przy okazji naukowcy zamierzają zbadać egzoplanety i zrozumieć mechanizmy stojące za ich powstawaniem oraz warunki obecnie na nich panujące. Misja LISA ma na celu zbadanie, jak rozpoczął się wszechświat. Wykorzysta ona najnowocześniejsze czujniki, aby potencjalnie dokonać nowych odkryć w przestrzeni kosmicznej. Dodatkowe badania i interakcje pomiędzy społecznością naukową zbiegną się w czasie i doprowadzą do powstania misji zajmującej się tym tematem.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy