ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
NASA udaje misję życie na księżycu

NASA ma problem z powierzchnią Księżyca, ale nie zamierza się poddawać

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Księżyc jest pełen pyłu, który jest wręcz śmiertelnie niebezpieczny. I nie ma tu grama przesady. Podczas gdy ziemski pył jest zazwyczaj erodowany w matowe, zaokrąglone kształty, maleńkie cząsteczki pyłu na powierzchni Księżyca są ostre i przypominają szkło, przez co są tak samo szkodliwe dla sprzętu, jak i dla ludzkich płuc. Wkrótce jednak NASA zacznie testować rozwiązanie tego problemu.

NASA chce walczyć z księżycowym pyłem

NASA chce walczyć z księżycowym pyłem
Fot. PixaBay

NASA planuje w najbliższych latach wielki powrót na Księżyc w ramach programu Artemis, który będzie obejmował zarówno załogowe, jak i bezzałogowe ekspedycje na powierzchnię Srebrnego Globu. Agencja kosmiczna tłumaczy, że w czasach Apollo wyciągnęła twarde wnioski na temat księżycowego pyłu. Ten powodował zatykanie się urządzeń, uszkadzał skafandry kosmiczne, wpływał przegrzewanie się chłodnic, a nawet zakłócał działanie różnych instrumentów. NASA wyjaśnia, że potrzebne są technologie, które zredukują ten problem, jeśli agencje kosmiczne mają nadzieję na prowadzenie długoterminowych misji na Księżycu, i tu właśnie pojawia się Inicjatywa Innowacji Powierzchni Księżycowej (LSII). Ten międzyagencyjny wysiłek stoi za rozwojem technologii przeznaczonych do eksploracji Księżyca, w tym nowych technologii, które pomogą poradzić sobie z cząsteczkami tamtejszego pyłu.

Zobacz też: [Recenzja] vivo x60 Pro 5G – wszystko, co najlepsze w mocniejszym wydaniu

NASA twierdzi, że jej zespoły LSII oceniają zarówno pasywne jak i aktywne technologie, które pomogą chronić różnego rodzaju sprzęt i systemy przed pyłem. Są to rozwiązania dla takich rzeczy jak skafandry kosmiczne, łaziki i inny sprzęt, który będzie narażony na kontakt z regolitem. Niektóre z tych technologii są już w fazie rozwoju i agencja planuje rozpocząć ich testowanie na Księżycu w 2023 roku. Sfinalizowane systemy technologiczne mogą pewnego dnia zostać wykorzystane także w misjach na Marsa, chociaż tam problem nie jest aż tak poważny.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy