ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Skąd się biorą wybuchy na Słońcu

Olbrzymia erupcja na Słońcu pomoże odkryć wiele z naukowych zagadek

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jakiś czas temu Słońce doświadczyło wieloetapowej erupcji, która według NASA ujawniła nowe wskazówki, które mogą pomóc naukowcom rozwiązać pewne długoletnie tajemnice dotyczące tego, co powoduje tego rodzaju potężne i nieprzewidywalne rozbłyski. To pomoże je o wiele sprawniej przewidywać w przyszłości. To bardzo ważne, ponieważ stanowią one duże zagrożenie dla sieci energetycznych na Ziemi, oraz satelitów i stacji kosmicznych na orbicie.

NASA bada rozbłyski słoneczne

NASA bada rozbłyski słoneczne

Eksplozja zawierała składniki trzech różnych typów rozbłysków słonecznych, które zazwyczaj występują oddzielnie. NASA zauważa, że jest to pierwszy raz, kiedy takie zdarzenie zostało zaobserwowane. Zebranie wszystkich trzech typów w jednym wydarzeniu dostarczyło naukowcom czegoś, co NASA określa jako słoneczny kamień z Rosetty. Wydarzenie to pozwoliło badaczom przetłumaczyć to, co wiedzą o każdym typie erupcji i zrozumieć inne typy, jednocześnie odkrywając podstawowy mechanizm, który prawdopodobnie wyjaśnia wszystkie trzy zjawiska.

Zobacz też: Plus rozdaje 10 GB internetu – wystarczy rozwiązać quiz na temat 5G

Naukowiec z NASA Emily Mason, główny autor nowego badania, stwierdziła, że to wydarzenie jest brakującym ogniwem, dzięki któremu naukowcy mogli zobaczyć wszystkie te aspekty różnych typów rozbłysków w jednym pakiecie. Zwróciła także uwagę na to, że wystąpienie wszystkich trzech naraz jest mocnym dowodem na to, że odpowiada za nie ten sam mechanizm. Warto dodać, że rozbłyski słoneczne zazwyczaj przybierają trzy formy. Są to koronalny wyrzut masy, dżet lub częściowa erupcja.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy