GameStop otwiera sklep z NFT

Afery z GameStopem ciąg dalszy – malutcy wciąż grają na nosie gigantom

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Walka pomiędzy inwestorami detalicznymi i instytucjonalnymi, która rozpoczęła się na początku tego roku od detalicznego sprzedawcy gier wideo GameStop Corporation i rozszerzyła się na firmę rozrywkową AMC Entertainment Holdings, przyniosła ogromne straty funduszom hedgingowym. Te bowiem obstawiały zakłady, oczekując spadku cen akcji tej pary. Pojawiło się właśnie podsumowanie tej bitwy i można powiedzieć, że mali gracze przynajmniej częściowo odnieśli sukces.

Efekty walki o GameStop

Efekty walki o GameStop

Z danych ujawnionych przez firmę analityczną S3 Partners wynika, że od początku tego roku inwestorzy, którzy postawili na spadek GameStop, stracili 7,3 mld USD, a na AMC 4,5 mld USD. Łącznie straty wynoszą około 12 miliardów dolarów i pokazują wpływ platform mediów społecznościowych w zachęcaniu inwestorów detalicznych do zjednoczenia się i tworzenia wzrostowych ruchów cen akcji. Od początku tego roku akcje GameStop zyskały na wartości 1700%. W momencie pisania tego tekstu akcje są wymienione na 302,56 USD. Dla porównania sieć sklepów rozpoczęła rok z ceną akcji 17,25 dolarów.

Zobacz też: Podwójne rabaty w PlayStation Store. W tej wyprzedaży można oszczędzić naprawdę dużo!

Mimo że przykład GameStopu jest najgłośniejszy, to AMC jeszcze mocniej zyskało na reakcji społeczności. Na początku tego roku cena akcji firmy wynosiła 2 USD. Dzisiaj jedna akcja AMC kosztuje 49,34 USD, co oznacza wzrost o ponad 2300% względem początku roku. Od początku roku straty poniesione przez sprzedających wynoszą 4,5 miliarda dolarów. Dynamika wzrostu cen w obu przypadkach jest sprzeczna z tym, co sugerują ich fundamenty. AMC na koniec ostatniego kwartału wykazało 143 mln USD przychodów, co oznacza spadek z 942 mln USD osiągniętych w analogicznym kwartale ubiegłego roku. GameStop jest w nieco lepszej sytuacji, bo choć przychody w poprzednim kwartale pozostały bez zmian w stosunku do poprzedniego roku, to zysk netto wzrósł do 81 mln dolarów z 21 mln dolarów na koniec poprzedniego kwartału. Na obecny obraz rynku wpływ miało więc zjednoczenie się małych graczy.

Źródło: wccftech

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy