Biden zdejmuje blokadę z TikToka i WeChat

Biden jest łaskawszy dla chińskich aplikacji – zniósł właśnie blokadę dwóch kluczowych programów

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Prezydent USA właśnie cofnął niektóre decyzji swojego poprzednika. Tym samym zdjął on blokady nałożone na aplikacje takie jak TikTok i WeChat. W przypadku Chińczyków mieszkających w Stanach Zjednoczonych szczególnie istotna jest ta druga aplikacja. To właśnie dzięki niej mogą się oni komunikować ze swoimi rodzinami, które wciąż znajdują się w Państwie Środka. Warto podkreślić, że wiele z zachodnich komunikatorów jest zablokowanych w Chinach.

Biden zdejmuje blokadę z TikToka i WeChat

Biden zdejmuje blokadę z TikToka i WeChat
Fot. PixaBay

Nie oznacza to jednak, że któraś z aplikacji uniknie kontroli. Biden podpisał nowe zarządzenie wymagające przeglądu bezpieczeństwa TikToka, WeChat i innych aplikacji opracowanych lub dostarczonych przez ludzi żyjących pod jurysdykcją zagranicznego przeciwnika, w tym Chin. Posunięcie to określa wytyczne dla opartej na dowodach analizy aplikacji w celu określenia, czy ich praktyki zarządzania danymi stanowią zbyt duże ryzyko. TikTok stoi również w obliczu oddzielnego przeglądu panelu rządowego obsługującego transakcje międzynarodowe.

Zobacz też: Uważajcie na niedomknięte skrytki w paczkomacie – można stracić swoją paczkę!

Warto przy tym pamiętać, że to nie dowody, a kwestie polityczne mogą tutaj odegrać decydującą rolę w podejmowaniu dalszych decyzji. Nie należy więc wykluczyć, że aplikacje te — jeśli są niegroźnie — znów zostaną zablokowane, lub — jeśli stanowią zagrożenie — pozostaną dopuszczone do użytku. Dlatego też jeśli ktoś chce mieć pewność, że TikTok i WeChat nie wykradają jego danych, powinien zaufać niezależnym specjalistom do spraw cyberbezpieczeństwa, a nie przedstawicielom rządów.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy