ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
przepisy o AI europosłowie

Europosłowie: przepisy o AI muszą zapewniać ludzki nadzór nad technologią

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Unijne przepisy o sztucznej inteligencji (AI) są przedmiotem wielu dyskusji – ostatnio europosłowie rozmawiali na temat ram prawnych związanych z AI z z wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager. Podczas debaty mówcy przekonywali, że przepisy UE dotyczące AI muszą gwarantować m.in. poddanie technologii ludzkiemu nadzorowi.

Unijne przepisy o AI – co sądzą europosłowie?

przepisy o AI europosłowie

W dyskusji z wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej wzięli udział eurodeputowani z komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów oraz komisji specjalnej ds. sztucznej inteligencji w erze cyfrowej. Podkreślali oni, że nowe ramy prawne dotyczące AI powinny wspierać inwestycje w tej dziedzinie, ale również gwarantować poszanowanie praw obywateli, bezpieczeństwo i ludzki nadzór nad technologią.

Wiele wystąpień odnosiło się do proponowanych przez Komisję pierwszych w historii regulacji prawnych dotyczących sztucznej inteligencji. Chodzi o ustawę o sztucznej inteligencji. Dążymy do stworzenia dobrze funkcjonującego jednolitego rynku cyfrowego bez zbędnych transgranicznych barier w swobodnym przepływie towarów i usług. Ale chcemy przy tym chronić naszych obywateli – mówiła niemiecka eurodeputowana Anna Cavazzini, przewodnicząca komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów. Jej zdaniem potrzebne są przepisy, które zagwarantują, że systemy i usługi związane z AI będą stosowane w UE zgodnie z podstawowymi wartościami tej wspólnoty.

Cavazzini mówiła również, że trzeba pracować nad systemem zapewniającym kontrolę czynników ryzyka, poddanym ludzkiemu nadzorowi i pozwalającym na surowe egzekwowanie reguł zapobiegającym dyskryminacji i potencjalnie katastrofalnym skutkom dla życia ludzi.

Czytaj także: Zakupy nigdy wcześniej nie były tak proste i wygodne – wystarczy jedna aplikacja

Głos zabrał też m.in. rumuński eurodeputowany Dragos Tudorache, przewodniczący komisji specjalnej ds. sztucznej inteligencji w erze cyfrowej (AIDA). Musimy współpracować z USA i innymi demokracjami, aby zapewnić rozwój sztucznej inteligencji na całym świecie w zgodzie z demokratycznymi wartościami – mówił. Stwierdził też, że Komisja przedstawiła ambitną propozycję, pierwszą tego rodzaju na świecie jeśli chodzi o możliwy wpływ na cyfrową przyszłość.

źródło: EuroPAP News

Sprawdź najnowsze wpisy