Serwery FBI wykorzystane do cyberataku

FBI stworzyło komunikator dla przestępców – teraz zbiera żniwa

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

FBI przez lata potajemnie prowadziło zaszyfrowaną platformę komunikacyjną dedykowaną nielegalnym interesom. Ta pozwoliła na przechwycenie 20 milionów wiadomości od międzynarodowych organizacji przestępczych. W ramach śledztwa znanego jako Operation Trojan Shield dokonano setek aresztowań w 18 krajach. Podejrzani, w tym członkowie włoskiej mafii i gangów motocyklowych, są jednymi z tych, którym postawiono zarzuty. Policja australijska, która pomogła w przygotowaniu akcji, aresztowała 224 przestępców i skonfiskowała 3,7 tony narkotyków oraz 44,9 mln dolarów w gotówce i aktywach.

An0m, czyli FBI stworzyło komunikator dla przestępców

FBI stworzyło komunikator dla przestępców

Program został zasadniczo zrodzony z popularnej usługi szyfrowanego telefonu, znany jako Phantom Secure. Po tym, jak to przedsiębiorstwo zostało zamknięte, a jego dyrektor generalny aresztowany w 2018 roku, FBI wykorzystało źródło do sprzedaży nowej aplikacji, zwanej An0m, do sieci przestępczych. FBI wbudowało w nią klucz, który pozwala omijać jej system szyfrowania. To pozwoliło agentom na odczytywanie i monitorowanie każdej przesyłanej wiadomości. W ciągu następnych miesięcy aplikacja rozwijała się organicznie dzięki testom beta w Australii i likwidacji dwóch dodatkowych przedsiębiorstw zajmujących się telefonami szyfrującymi, czyli Encrochat i Sky Global.

Zobacz też: Huawei sam będzie produkował swoje procesory? USA udowodniło, że autorskie projekty to za mało

FBI wykorzystało lukę na rynku do rozprowadzenia urządzeń An0m wśród przestępców, którzy korzystali wcześniej z wyżej wymienionych kanałów komunikacyjnych. Telefony zyskały na popularności w podziemiu po tym, jak wysoko postawieni przestępcy ręczyli za integralność aplikacji. Ogólnie rzecz biorąc, organy ścigania skatalogowały wspomniane 20 milionów wiadomości z łącznie 11,800 urządzeń zlokalizowanych w ponad 90 krajach. Rozbijając proces inwigilacji, FBI powiedziało, że telefony spoza USA kierowały zaszyfrowany BCC wiadomości do serwera iBot. Stamtąd został odszyfrowany z kodu szyfrującego, a następnie natychmiast ponownie zaszyfrowany z kodem szyfrującym FBI. Wiadomość była następnie kierowana do drugiego serwera iBot należącego do FBI, gdzie była odszyfrowywana.

Skala działań

Według FBI zidentyfikowało ono ponad 300 międzynarodowych organizacji przestępczych korzystających z platformy czatu. Australijska policja, która pomogła przechwycić lokalne wiadomości, powiedziała, że komunikacja obejmowała zabójstwa na zlecenie, masowy handel narkotykami i dystrybucję broni. Dodatkowo zidentyfikowano osoby powiązane z azjatyckim syndykatem przestępczym i albańską przestępczością zorganizowaną. Tymczasem policja nowozelandzka dokonała 35 aresztowań i zajęła 3,7 mln dolarów w aktywach w ramach swojej połączonej operacji.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy