Android otwarty na inne wyszukiwarki

Google otwiera Androida na inne wyszukiwarki – oczwyiście nie dobrowolnie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Google zamknie system aukcyjny, który zmusza innych dostawców do licytacji o prawo do bycia wyróżnionym jako domyślna opcja wyszukiwarki w systemie Android. Po grzywnie w wysokości 5 miliardów dolarów i działaniach antymonopolowych w 2018 roku, ludzie w Europie mogli wybrać, które podstawowe aplikacje i usługi są domyślnie używane na Androidzie, zamiast konieczności korzystania z produktów Google na początku.

Android otwarty na inne wyszukiwarki

Android otwarty na inne wyszukiwarki

Warto podkreślić, że jedynie my, czyli mieszkańcy Wspólnoty, możemy wybrać domyślną wyszukiwarkę podczas konfiguracji urządzenia. Jednak ten wybór ogranicza się jedynie do trzech dostawców, z czego każdy został wybrany podczas zamkniętego przetargu. I jak łatwo się domyślić warunkiem wygranej były zapłacone Google pieniądze — im więcej, tym lepiej. To oczywiście nie spodobało się twórcom alternatywnych wyszukiwarek, którzy stwierdzili, że taka metoda jest nieuczciwa i jedynie pogłębia monopol Google. Komisja Europejska nie pozostała głucha na te głosy i jeszcze raz wezwała Google na dywanik w celu omówienia tych kwestii. 

Zobacz też: Xiaomi świętuje – kolejne sklepy i kolejne promocje na wybrane sprzęty

Po dalszych informacjach zwrotnych od Komisji wprowadzamy teraz pewne ostateczne zmiany do ekranu wyboru, w tym uczynienie udziału bezpłatnym dla kwalifikujących się dostawców wyszukiwania. Będziemy również zwiększać liczbę dostawców wyszukiwania widocznych na ekranie. Zmiany te wejdą w życie od września tego roku na urządzeniach z systemem Android.

— Napisał Oliver Bethell, szef konkurencji Google na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w oświadczeniu na firmowym blogu.

Odświeżony ekran wyboru będzie zawierał do 12 opcji wyszukiwarek. Ta, którą wybierzemy, będzie domyślna dla wyszukiwań na ekranie głównym i w Chrome, jeśli używamy go jako przeglądarki. Urządzenie automatycznie zainstaluje także aplikację wyszukiwania danego dostawcy. Zmiany wejdą w życie dla nowych urządzeń z systemem Android sprzedawanych w Wielkiej Brytanii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 1 września.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy