Wzrost możliwości umysłowych na starość

Dźwięki i światło pokażą, co skrywamy w naszych głowach – wszystko dzięki potędze nauki

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z Caltech i University of Southern California zademonstrowali nową technologię, która jest w stanie obrazować ludzki mózg za pomocą światła laserowego i ultradźwięków. Właśnie dlatego jest ona określana jako fotoakustyczna tomografia komputerowa lub PACT. Poprzednie jej wersje były używane do obrazowania wewnętrznej struktury szczura w laboratorium. Jako że zwierzęciu nie stała się krzywda, to można było pomyśleć o jej potencjale w badaniu ludzi.

Fotoakustyczna tomografia komputerowa

Fotoakustyczna tomografia komputerowa

Oczywiście PACT może mieć inne zastosowania medyczne, niż tylko badanie mózgu. Jest ona także potencjalną alternatywą dla mammografii, mogąc wykrywać guzy w piersiach. Aparatura została ostatnio udoskonalona przez profesora Caltech Lihonga Wanga, co zwiększyło jej precyzję. Naukowcy pracujący nad projektem twierdzą, że nowe ulepszenia sprawiają, że technologia jest tak precyzyjna i czuła, że może wykrywać drobne zmiany w ilości krwi przepływającej przez bardzo małe naczynia krwionośne. Rozwiązanie to może być również wykorzystywana do wykrywania poziomu natlenienia w mózgu. Naukowcy pracujący nad projektem twierdzą, że pokazywanie zmian stężenia krwi i natlenienia może pomóc badaczom i pracownikom medycznym w monitorowaniu aktywności tego najważniejszego organu. Do tej pory pomiary takie były przeprowadzane wyłącznie za pomocą urządzeń fMRI, które opierają się na falach radiowych i polach magnetycznych 100 000 razy silniejszych niż pole magnetyczne Ziemi. Problem z tymi urządzeniami polega na tym, że są one bardzo drogie.

Zobacz też: Dziś więcej promocji na OkazjoWtorki od Huawei – trzy urządzenia i jeden zestaw

Wróćmy jednak na chwilę do piersi. Podczas ich obrazowania badacze chcą zobaczyć naczynia krwionośne, ponieważ ujawniają one obecność guzów. Te wytwarzają bowiem substancje chemiczne, które stymulują ich tworzenie.

Jak to działa?

Nowa technologia opracowana przez naukowców jest prosta, niedroga i kompaktowa. Dodatkowo nie wymaga ona umieszczania pacjentów wewnątrz urządzenia. Zamiast tego to wysyła impuls światła laserowego do głowy, a to prześwieca przez skórę i czaszkę, rozpraszając się, dociera do mózgu. Tam jest ono pochłaniane przez cząsteczki hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Następnie te wibrują ultradźwiękowo, gdy odbierają energię. Wibracje wędrują do tkanki, gdzie są odbierane przez układ 1024 czujników ultradźwiękowych umieszczonych na zewnątrz głowy. Dane te po przetworzeniu przez algorytm komputerowy tworzą trójwymiarową mapę przepływu krwi i natlenienia mózgu.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy