Pierwszy tablet z Androidem dostaje drugie życie – Android 5.1.1 dla Motoroli Xoom!

Łukasz Pająk Newsy 2015-07-05

motorola xoom android 3.0 honeycomb 5.1.1 lollipop omnirom

Pamiętacie początki Androida na rynku tabletów? Google postanowiło stworzyć zupełnie osobny system, który był dedykowany tylko i wyłącznie na tego typu urządzenia. Tak też powstał Plaster Miodu, a więc 3.0 Honeycomb. Pierwszym urządzeniem z tym oprogramowaniem była Motorola Xoom.

Amerykanie w tamtym czasie mocno zaangażowali się w „Robocika” i między innymi efektem takiej pracy był właśnie wspomniany w pierwszym akapicie tablet, który – tradycyjnie dla tego okres – miał być pogromcą odpowiednika od Apple, a więc iPada. Czteroletnie urządzenie, podobnie jak Samsung Galaxy S2, dostał kolejną szansę od nieoficjalnych deweloperów. Tym razem jednak nie jest to CyanogenMod, a OmniROM w wydaniu opartym na Androidzie 5.1.1 Lollipop, który właśnie pojawił się na forum XDA-Developers. Ktoś z Was posiada jeszcze ten 10-calowy tablet albo chociaż pamięta o nim? Zainteresowani mogą sprawdzić, co takiego stworzono dla niego klikając poniższy link:

Klik!

W takim razie wśród tabletów Motorola Xoom jest niczym HTC HD2 wśród wszystkich smartfonów oraz wspomniany już Samsung Galaxy S2 wśród telefonów z Androidem. Typujecie kolejne urządzenie, które z czasem dorówna właśnie tym trzem legendom? • patryk4565

  Tytuł niczym z Onetu… gratulacje!

 • stark2991

  Nie piszcie proszę tych Onetowych tytułów że Xoom dostał Androida 5.1.1 bo nie dostał. Co nas obchodzi nieoficjalny ROM? Jest tu sporo zaawansowanych użytkowników ale czyta was chyba też sporo osób nieznających się które mogą pomyśleć że chodzi jakimś cudem o oficjala 🙂

  Poza tym jak patrzę na sytuację z S2 to wcale szału nie ma. Owszem, są ROMy włącznie z 5.1 ale chyba żaden nie działa w 100% sprawnie. SGS1 miał według mnie lepszą bazę ROMów

 • Mam nadzieję że nie będzie działać tak jak na HD2.
  Nie oszukujmy się- HD2 to już umarła legenda. Mogą portować nowe systemy ale nie da się już zrobić niczego użytecznego.

 • AndropaX

  Zapewne jest to pierwszy tablet z androidem 3, ale na pewno nie pierwszy tablet z androidem…

  • luc3ro

   były, ale tak de facto to były to przerośnięte telefony. Xoom był pierwszym z prawdziwego zdarzenia tabletem – z dopasowanym systemem i cała gamą sensorów których na próżno było szukać we wcześniejszych konstrukcjach, zresztą późniejszych też bo jak do tej pory nie znalazłem tabletu który potrafiłby mierzyć ciśnienie atmosferyczne – a Xoom to potrafi.

   • Tomek

    A do czego pomiar cisnienia atmosferycznego w tablecie?

    • stark2991

     Do widżetu pogody

    • qba

     Np. do pomiaru wysokości nad poziomem morza.

     • Tomek

      GPS tez da rade.

 • Fang

  Jeden z fajniejszych tabletów. Chciałbym aby Motorola zrobiła kiedyś Xoom-a 3.

  • jotel

   Zapewne R&D już pracuje nad Xoom-3. Kwestia czasu.
   BTW: Tytuł rzeczywiście z Onetu. Portal schodzi na psy.

 • grzybiarz91

  Na S1 też są romy oparte na 5.1, na ile użyteczne nie wiem, ale jakieś tam są, więc nie rozumiem czemu S2 jest „bardziej legendarny”. Zresztą wszystkie wymienione telefony nie mają startu do legendy HD2 bo tamten mógł uruchamiać różne systemy, a nie jedynie różne wersje tego samego.

  • Tomek

   Każdy telefon potrafiłby odpalić inne systemy, kwestia przeportowania, ale nie mówię tu o np. Nokii 3310 i Androidzie, tylko sprzętach, które sprostałyby danym systemom.

  • stark2991

   Mówisz, masz 😀
   Niestety to bardziej ciekawostka bo przez Art ten telefon na 5.1 działa bardzo wolnox