Opublikowano nowe badanie, w którym przeanalizowano dane z lat 1991 — 2018. Według niego, ponad jedna trzecia wszystkich zgonów, w których ciepło odegrało rolę, jest przypisywana globalnemu ociepleniu wywołanemu przez ludzi. Badanie jest podobno największym tego typu i było prowadzone przez London School of Hygiene & Tropical Medicine i Uniwersytet w Bernie z pomocą innych organizacji. To oznacza, że coraz więcej ludzi umiera bezpośrednio z powodu tego zjawiska destrukcyjnego dla środowiska.

Globalne ocieplenie przyczyną zgonów

Globalne ocieplenie

W badaniu wykorzystano dane z 732 lokalizacji w 43 krajach na całym świecie, aby po raz pierwszy wykazać rzeczywisty udział spowodowanych przez człowieka zmian klimatycznych w zwiększeniu ryzyka śmiertelności z powodu upałów. Szacuje się, że 37 procent wszystkich zgonów związanych z upałami w ostatnich okresach letnich można przypisać globalnemu ociepleniu spowodowanemu działalnością antropogeniczną. Śmierci związane z upałami przypisywane zmianom klimatycznym są najbardziej znaczące w Ameryce Środkowej i Południowej. Naukowcy twierdzą, że aż 76 procent ofiar przegrzania w Ekwadorze i Kolumbii zmarło właśnie z tego powodu. W południowo-wschodniej Azji liczby te są nieco bardziej optymistyczne, chociaż wciąż tragiczne. Sięgają one od 48 do 61 procent zgonów.

Zobacz też: LG Velvet 2 Pro na kolejnych materiałach – ten smartfon zaskakuje

Naukowcy biorący udział w projekcie podzielili również liczbę zgonów przypisywanych zmianom klimatycznym spowodowanym przez człowieka w poszczególnych miastach. Na przykład, w Santiago de Chile, 136 dodatkowych zgonów rocznie przypisuje się globalnemu ociepleniu. W Rzymie, 172 zgony przypisuje się globalnemu ociepleniu, w Londynie 82, a w Nowym Jorku 141. Naukowcy twierdzą, że wyniki badania są kolejnym dowodem na to, że musimy przyjąć zdecydowaną politykę łagodzenia skutków zmian klimatu, aby ograniczyć przyszłe ocieplenie. Wzywają oni również do wdrożenia nowych interwencji w celu ochrony populacji przed negatywnymi skutkami narażenia na upały. Zespół przyznaje, że wpływ zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka na zgony związane z upałem różni się znacznie w zależności od regionu.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.