Facebook zawiesza konta Trumpa

Trump może się pożegnać ze swoimi kontami na FB i IG na co najmniej dwa lata

2 minuty czytania
Komentarze

Facebook wydał komunikat, w którym poinformował, że zawiesza konta Donalda Trumpa na minimum dwa lata. Liczba mnoga jest tu wskazana, bo były prezydent Stanów Zjednoczonych nie będzie mógł publikować również na swoim profilu na Instagramie. Co więcej, portal Marka Zuckerberga zapowiedział koniec taryfy ulgowej dla polityków w mediach społecznościowych.

Facebook zawiesza konta Donalda Trumpa na dwa lata lub dłużej

Facebook zawiesza konta Trumpa

Po styczniowych zamieszkach na Kapitolu, które wywołali zwolennicy Donalda Trumpa, Facebook zablokował konta byłego już prezydenta USA. Panel doradczy społecznościowego giganta orzekł jednak, że należy albo na zawsze zablokować profile Trumpa, albo podać konkretny termin, do którego polityk nie będzie mógł korzystać ze swoich kont. Szef ds. globalnej polityki Facebooka, Nick Clegg opublikował komunikat, z którego wynika, że wybrano drugą opcję.

Donald Trump ma zablokowany dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie na dwa lata. Co ważne, czas obowiązywania blokady jest liczony od 7 stycznia 2021, bo tak naprawdę właśnie wtedy zbanowano byłego prezydenta. Do tej pory po prostu nie było wiadomo, jak długo blokada będzie obowiązywać. 7 stycznia 2023 nie jest jednak ostateczną datą odblokowania kont Trumpa. Gdy kara nałożona na byłego prezydenta USA zacznie dobiegać końca, Facebook zapyta ekspertów, czy zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego jest mniejsze. Jeśli administracja portalu dojdzie do wniosku, że wspomniane zagrożenie wynikające z działalności Trumpa wciąż jest poważne, blokada kont zostanie przedłużona.

Czytaj także: Weryfikacja konta na Netflix trafiła do Polski – współdzielenie kont będzie trudniejsze

Nick Clegg wyjaśnia, że dwuletnia blokada ma zapewnić bezpieczeństwo oraz odstraszyć Trumpa, jak i inne osoby od popełniania podobnych czynów. Chodzi oczywiście o podżeganie swoich obserwatorów w mediach społecznościowych do dokonywania ataków, takich jak ten na Kapitol. Facebook zapowiedział również, że odchodzi od strategii polegającej na traktowaniu wypowiedzi polityków inaczej niż zwykłych użytkowników. Wszystkie treści pojawiające się na platformie mają być oceniane w ten sam sposób, pod kątem wartości dla interesu publicznego i potencjalnych szkód wynikających z ich pozostawienia na portalu.

źródło: PAP, Facebook

Motyw