iMac z Intel Core-i9 vs iMac M1

Amatorski iMac z Intelem Core-i9 w Cinebenchu pokazuje Apple M1 gdzie raki zimują

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

W kwietniu tego roku firma Apple zaprezentowała nowy 24-calowy komputer iMac, którego sercem jest autorski układ firmy M1. Na urządzenie to spadło bardzo dużo krytyki z powodu niezwykle ubogiego zestawu portów. I trudno się temu dziwić. O ile w przypadku laptopów grubość i waga mają duże znaczenie, tak przy konstrukcji All In One to jedynie elementy estetyczne i to widoczne jedynie kiedy oglądamy sprzęt z boku. Okazuje się także, że mocno ustępuje on wydajnością zbudowanemu na zamówienie 21,5-calowemu iMacowi.

iMac z Intel Core-i9 vs iMac M1

YouTuber Luke Miani podzielił się nowym filmem, w którym zbudował na zamówienie 21,5-calowego iMaca z procesorem Intel Core-i9. Rezultatem jest komputer, który w konkretnych zastosowaniach zostawia z tyłu najnowszego 24-calowego iMaca firmy Apple z procesorem M1. Obecnie można kupić 21,5-calowego iMaca z układem Intel Core-i5. Jednak początkowo maszyna ta była oferowana również z procesorem Core-i7. Nigdy jednak nie było tam miejsca na Core-i9.

Zobacz też: Marek Zagórski odchodzi z rządu – kto teraz będzie odpowiadał za cyfryzację?

Biorąc sprawy w swoje ręce, Luke Miani zmodernizował 21,5-calowego iMaca z procesorem Core-i3 8100, 8 GB RAM, dyskiem SSD o pojemności 256 GB i grafiką Radeon Pro 555X. Miani ulepszył maszynę o procesor Core-i9 9900 i dodatkowe 24 GB RAM. Tym samym cena 21,5-calowego iMaca wzrosła do 1250 dolarów. Dla porównania najnowszy 24-calowy iMac Apple z procesorem M1 jest dostępny w cenie 1299 dolarów i posiada 8 GB RAM. Jak widać, z perspektywy finansowej amatorska konstrukcja wypada lepiej. 

Zobacz też: Samsung Galaxy Book Go zaprezentowany – ARM i 5G zawita na dobre w świecie Windowsa

Finanse to jednak nie wszystko. Liczy się także wydajność. Po aktualizacji YouTuber przeprowadził test Geekbench 5, który pokazał, że iMac M1 uzyskał wynik 7700 punktów w dziale grafiki. Dla porównania, 21,5-calowy iMac z procesorem Intel Core-i9 uzyskał wynik 7400. Jeśli chodzi o wydajność obliczeniową, M1 iMac uzyskał 20 000 punktów, podczas gdy 21,5-calowy iMac 15 789 punktów. Jak na razie to Intel zbiera baty w tym zestawieniu. YouTuber przenosi jednak swoje zainteresowanie na Cinebench, aby przeprowadzić bardziej rozbudowany i szczegółowy test. IMac M1 uzyskał wynik 7500 punktów, podczas gdy 21,5-calowy iMac z procesorem Intel Core-i9 9900 uzyskał aż 9214 punktów. Co więcej, iMac z procesorem Intela wyrenderował przykładowy projekt w trzy minuty, czyli o połowę krócej niż iMac M1. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tego testu iMac z M1 korzystał z Rosetty. Z drugiej strony i9 9900 nie jest najnowszym układem Niebieskich.

Źródło: wccftech

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy