ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Yotaphone bez Androida! Rosjanie decydują się na Sailfisha

Autor: Tomasz Kondrat Kategoria: Newsy
SaifishOS_YoutaPhone2_YvesPE

Rosyjski producent smartfonów – firma Yota – opuszcza system operacyjny Android. Producent telefonu z dwoma ekranami podpisał właśnie kontrakt z firmą Jolla, która tworzy swój własny, dość niszowy jednak system – Sailfish. Pierwsze urządzenia duetu rosyjsko – fińskiego powinny trafić na rynek już niedługo.

Umowa z Yotą jest największym wydarzeniem w historii Jolli. Finowie od kilku lat rozwijają swój system w ramach startupu. Sailfish nie jest zwykłym forkiem Androida, a bardziej duchowym spadkobiercą MeeGo, który tworzony był na telefony Nokii. Nie może to dziwić, gdyż spora część deweloperów pracujących nad systemem pracowała w fińskiej firmie. Mimo wielu różnic Jolla Sailfish jest kompatybilny z większością obecnie dostępnych aplikacji na Androida. Finowie wygrali rywalizację nie tylko z Androidem, ale także z Tizenem Samsunga, który w zamyśle Koreańczyków miał podbić rynki wschodnioeuropejskie.

Firma Yota nie potwierdza czy Sailfish trafi na Yotaphone 2, który jest dostępny w sprzedaży. Telefony rosyjskiej firmy wyróżniają się obecnością drugiego ekranu na tylnej ściance telefonu. Ekran ten wyświetla obraz do 16 odcieni szarości, posiada również widżety dla pogody i sieci społecznościowych. Pierwszy telefon Yota został zaprezentowany podczas konferencji CES, która miała miejsce w Las Vegas w 2013 roku.

Android oraz iOS ciągle królują na rynku systemów mobilnych. Oprogramowanie firm Google oraz Apple działa na 96% wszystkich dostępnych smartfonów.

Źródło: Yahoo

Sprawdź najnowsze wpisy