ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Dron z Raspberry Pi Pico

Raspberry Pi Pico jako serce drona – mała moc to wielkie możliwości

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Nie każdy fan droniarstwa stawia na gotowe modele znanych marek. Wielu z nich woli samem budować swoje maszyny. Dobrym przykładem jest tutaj kuzyn mojej narzeczonej, który chwali się swoimi nowymi konstrukcjami na niemal każdej imprezie rodzinnej. Jak każda pasja ma to jednak swój próg wejścia, który wcale nie jest aż tak niski. I tu na ratunek przychodzi Ravi Butani. Ten konstruktor postanowił stworzyć projekt łatwego w montażu i programowaniu drona z tanich i łatwo dostępnych części. Nic więc dziwnego, że jego sercem, a raczej mózgiem jest Raspberry Pi Pico.

Dron z Raspberry Pi Pico

Warto podkreślić, że porządny dron to nie tylko cztery silniczki ze śmigłami na krzyż i prosty układ do wykrywania poleceń z kontrolera. Tak naprawdę lista potrzebnych do prawidłowego działania czujników jest stosunkowo długa. W przypadku tej konkretnej konstrukcji obejmuje ona 6-osiowy IMU (Inertial Measurement Unit), który jest używany do pomiaru orientacji i sił przyspieszenia, moduł barometru do pomiaru ciśnienia powietrza. Poza tym wymaganym minimum konstrukcja zawiera także cztery serwomechanizmy i sześć ultra małych MOSFETów w pakiecie SOT23, które napędzają silniki, które wymagają prądu  o natężeniu 3A. Jest to znacznie więcej, niż może być bezpiecznie dostarczane przez ogólne kontrolery silnika, takie jak MX1508, L9110S itp. Dlatego też nie należy ich nimi próbować zastąpić.

Zobacz też: WinGet 1.0 już jest – administratorzy czekali na to od dziesięcioleci

Oczywiście autor konstrukcji podkreśla, że każdy może modyfikować ten projekt wedle swoich potrzeb. Zwraca jednak uwagę na to, aby pilnować wagi urządzenia, oraz nie przeciążyć go z żadnej strony. Jeśli zaś chodzi o oprogramowanie do sterowania tym dronem, to powstało ono zupełnie od podstaw, dzięki czemu nie jest w żaden sposób obciążone naleciałościami z innych projektów. Tutaj celem była prostota. Celem autora było stworzenie drona tak prostego, żeby nawet dziecko mogło go odtworzyć. Wszystko po to, aby zarazić pasją jak największą ilość młodych umysłów.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy