Laptopy z Windowsem 10 ARM nie były nigdy zbyt atrakcyjnymi konstrukcjami. Główną przyczyną tego stanu rzeczy były niskie możliwości samego systemu, który co prawda szybko się rozwija, ale wciąż ma pokaźne braki, niski poziom kompatybilności aplikacji oraz astronomiczna cena samych urządzeń. W końcu jednak ktoś poszedł po rozum do głowy i zamiast celować wysoką półkę cenową, zdecydował się na zastosowanie tego systemu w budżetowej konstrukcji. Tym właśnie jest rodzina Samsung Galaxy Book Go, która może rzucić wyzwanie Chrome OS.

Samsung Galaxy Book Go

Samsung Galaxy Book Go

Samsung zaprezentował w ramach tej serii dwa laptopy, które różnią się jedynie zastosowanym procesorem. Zacznijmy więc od tego, co je łączy. Między innymi jest to 14-calowy wyświetlacz LCD, który zapewnia rozdzielczość Full HD 1080 × 1920 pikseli i proporcje 16:9. Za doznania dźwiękowe mają natomiast odpowiadać dwa głośniki stereo o mocy 1,5 W każdy i technologia Dolby Atmos. Do wyboru będą także warianty 6 i 8 GB RAM LPDDR4x. Jak na Windowsa 10 to może i nie jest zbyt duża wartość. Pamiętajmy jednak, że mowa tu o wariancie ARM tego systemu. Jeśli chodzi o pliki użytkownika, to Samsung zdecydował się na zastosowanie szybkich pamięci eUFS 64 i 128 GB.

Zobacz też: Użytkownicy są gotowi dopłacić do taryfy, by mieć 5G. Ale nie bezwarunkowo

Jeśli zaś chodzi o porty i łączność, to znajdziemy tam gniazdo kart microSD, gniazdo nano-SIM, Wi-Fi 802.11ac, 2 x 2 MIMO, Bluetooth 51, USB 2.0, USB-C i gniazdo słuchawkowe/mikro combo 3,5 mm. Duże wrażenie robi natomiast zastosowana bateria o pojemności 42,3 WHr. Pozwoli ona na aż 18 godzin pracy urządzenia. Jej ładowanie jednak nie będzie zbyt szybkie — mowa tu o ładowarce z mocą zaledwie do 25 W.

Zobacz też: Oto nowe funkcje Microsoft Teams. Sporo świetnych nowości

Przejdźmy jednak do różnic. Na te składają się standardy łączności komórkowej i zastosowane procesory. Wariant 4G Galaxy Book został wyposażony w układ Snapdragon 7c Gen 2, który niedawno miał swoją premierę. Wersja Wi-Fi również jest wyposażona w ten procesor. Jeśli zaś chodzi o model 5G, to mamy tu do czynienia ze znacznie wydajniejszym układem Snapdragon 8cx Gen 2.5. Dlatego to nie sam standard łączności, a oczekiwana wydajność powinny być decydujące przy wyborze wersji laptopa. No i oczywiście cena. Tutaj Samsung pochwalił się jedynie tym, ile zapłacimy za wersję Wi-Fi. Mowa tu o kwocie 349 USD, czyli około 1300 PLN. Nie jest to dużo, jednak do cen w dolarach zwykle należy jeszcze doliczyć VAT. Jeśli Samsung nie przesadzi z ceną wersji 4G, to może być to naprawdę bardzo popularne urządzenie dla osób, które do pracy potrzebują pakietu MS Office, Internetu i mocarnej baterii.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.