Chiny z rekordem termojądrowym

Chiński reaktor fuzyjny pobił dotychczasowy rekord – czysta energia coraz bliżej?

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Kilka miesięcy temu pisałem o rekordowych wynikach koreańskiego reaktora termojądrowego. Te zostały jednak pobite, chociaż pierwsze miejsce nie opuściło kontynentu azjatyckiego. Chiny właśnie ogłosiły, że jedno z ich tzw. sztucznych słońc utrzymywało ekstremalne temperatury przez kilka razy dłużej niż poprzedni rekordzista. Dokonano tego w eksperymencie EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) w chińskim mieście Hefei.

Chiny z rekordem termojądrowym

Chiny z rekordem termojądrowym

Jak podają państwowe media, EAST zarejestrował temperaturę plazmy wynoszącą 120 milionów stopni Celsjusza przez 101 sekund. Rekord został ustanowiony w piątek, a państwowe agencje informacyjne donoszą, że ten sam obiekt utrzymywał również temperaturę 160 milionów stopni Celsjusza przez 20 sekund. Wcześniejszy rekord wynosił 100 milionów stopni Celsjusza, które były utrzymane przez 20 sekund, co udało się osiągnąć w zeszłym roku koreańskiemu KSTAR. Oznacza to, że Chińczycy nie tylko pobili rekord temperatur o 20%, to jeszcze trwało to 5 razy dłużej. 

Zobacz też: Petycja do Xiaomi – użytkownicy mają dość problemów z MIUI

Pomimo doniesień o sukcesie Chin w utrzymywaniu wysokich temperatur, naukowcy przyznają, że reaktory termojądrowe są jeszcze bardzo odległe. Naukowcy na całym świecie pracują nad reaktorami termojądrowymi, ponieważ kryją one w sobie potencjał nieograniczonej czystej energii. Droga do osiągnięcia tego potencjału jest jednak usłana licznymi wyzwaniami, które trzeba pokonać. Eksperymentalne reaktory jądrowe są czasami nazywane sztucznymi słońcami, ponieważ ich celem jest odtworzenie procesu fuzji jądrowej wewnątrz gwiazdy. Samo Słońce ma temperaturę około 15 milionów stopni Celsjusza. W tak ekstremalnych temperaturach możliwe jest połączenie dwóch atomów, a proces ten uwalnia ogromne ilości energii. Jednak nasza gwiazda jest znacznie większa i masywniejsza. Dlatego też w ziemskich warunkach niezbędne są temperatury o rząd wielkości wyższe, aby produkować odpowiednią ilość energii. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy