oświetlenie podąża za spacerowiczami

W polskich parkach pojawia się oświetlenie, które podąża za spacerowiczami

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Tauron zainstalował w trzech miejskich parkach w Polsce oświetlenie, które podąża za spacerowiczami. Wdrożona przez firmę automatyka pozwala zredukować koszty oświetlenia nawet o 90%. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej przyjazne ludziom, niż całkowite wyłączanie latarni o określonych porach z powodu oszczędności, które chcą mieć lokalne władze.

Oświetlenie podąża za spacerowiczami – jak to działa?

Standardowe latarnie w skali całego miasta zużywają dużo energii. W nocy niewiele osób porusza się po chodnikach i w parkach, więc w niektórych przypadkach oświetlenie jest wyłączane z powodu oszczędności. To jednak zaprzecza celowi, w którym latarnie zostały ustawione i naraża przechodniów na niebezpieczeństwo.

Rozwiązaniem tego problemu mogą być systemy oświetlenia nadążnego. Do tej pory Tauron zainstalował je w parkach miejskich w Grodkowie, Prudniku i Otmuchowie. Oświetlenie jest sprężone z instalacją, która pozwala na inteligentne sterowanie światłem. LED-owe oprawy zapalają się automatycznie po zmroku, świecąc z niewielką mocą. Gdy w pobliżu pojawi się człowiek, dwie lub trzy najbliższe lampy osiągają pełną moc, dokładnie oświetlając okoliczne tereny. Kiedy człowiek idzie dalej, lampy, które już minął, przygasają, a zapalają się kolejne.

Czytaj także: Nowy konkurent technologii DRAM – lepsze wyniki to nie gwarancja sukcesu

Przecieramy szlaki i nie boimy się technicznych nowinek. W efekcie powstają się tego typu inwestycje, jak w parkach na Opolszczyźnie – mówi Artur Warzocha, prezes zarządu TAURON Nowe Technologie. W parku miejskim w Prudniku firma zainstalowała 22 nowoczesne słupy kompozytowe zwieńczone energooszczędnymi oprawami LED typu parkowego. Każda z lamp posiada moc 55 W. 28 tego typu urządzeń rozświetla również Aleję Dębową w Otmuchowie. Natomiast w Parku Milenijnym w Grodkowie na instalację oświetlenia nadążnego składa się 10 słupów i 10 opraw LED o mocy 65 W stylizowanych na zabytkowe latarnie parkowe.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy