Raspberry Pi 4 2 GB Ubuntu

Ubuntu na Raspberry Pi nabiera więcej sensu – to już nie tylko system robiący z malinki PC

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Ubuntu na Raspberry Pi nie jest pierwszym wyborem konstruktorów. Ci, nawet jeśli decydują się na środowisko graficzne, to zwykle stawiają na Raspberry Pi OS. Nie wynika to tylko z jakichś uprzedzeń względem najpopularniejszej dystrybucji GNU/Linux. Otóż Ubuntu nie do końca poprawnie radzi sobie z obsługą GPIO, które to przecież są główną siłą komputerów SBC spod znaku maliny. To ma się jednak wkrótce zmienić.

Ubuntu z LGPIO na Raspberry Pi

Zespół odpowiedzialny za Ubuntu na Raspberry Pi udostępnił wpis na blogu, w którym opisano kluczowe nowe funkcje w najnowszej aktualizacji Ubuntu 21.04. Najnowsza wersja systemu otrzyma poprawione wsparcie dla GPIO na Raspberry Pi poprzez nową bibliotekę Pythona. Ta jest znana jako LGPIO i zastępuje RPi.GPIO, która nie działa już poprawnie z Linux Kernel 5.11. Tym samym użytkownicy Ubuntu 21.04 na malince powinni jedynie zainstalować pakiet LGPIO, aby znów się cieszyć pełną możliwością Raspberry Pi. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku malinki żonglowanie systemami operacyjnymi jest banalnie proste. Wystarczy jedynie podmieniać karty microSD z platformami. Nawet ustawienia BIOS-u są na nich zapisywane. Dlatego też można dać szansę najnowszej wersji Ubuntu, chociażby z czystej ciekawości.

Zobacz też: Jabłko psuje się od środka? Pracownicy Apple skarżą się na zgniłą atmosferę w firmie

Zespół Ubuntu podkreśla przy okazji, jak ważną rolę odgrywa Raspberry Pi wewnątrz społeczności zebranej wokół tego systemu. Dlatego też 1 czerwca ma odbyć się stream na Twitchu i YouTube, podczas którego ma być omawiana przyszłość całej platformy. Więcej szczegółów na jego temat, oraz instrukcję instalacji i obsługi pakietów LGPIO można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.

Źródło: Ubuntu

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy