Salwador będzie wydobywał Bitcoiny dzięki wulkanom

Wiele aktywnych wulkanów pod wodami Europy – na szczęście nie chodzi o kontynent

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Jednym z ciekawszych obiektów w Układzie Słonecznym, jeśli chodzi o poszukiwanie możliwości istnienia życia pozaziemskiego, jest księżyc Jowisza — Europa. Sam obiekt wygląda nieco jak gigantyczna, ślepa gałka oczna pokryta żyłami. Mimo to pod lodową skorupą mają znajdować się bezkresne oceany wody. Życie wymaga jednak energii. Naukowcy natomiast są coraz mocniej przekonani, że pod powierzchnią tych mrocznych głębin znajdują się aktywne wulkany zdolne do jej zapewnienia.

Wulkany w oceanach Europy

Wulkany w oceanach Europy

Naukowcy NASA przeprowadzili nowe badania i modelowanie komputerowe wskazujące, że aktywność wulkaniczna mogła wystąpić na dnie morskim Europy w niedalekiej przeszłości i może występować nadal. NASA ma misję zwaną Europa Clipper, której start planowany jest na 2024 rok, a która będzie orbitować blisko lodowego księżyca i zbierać pomiary, które mogą pomóc naukowcom odpowiedzieć na to pytanie w sposób ostateczny. Jednak już teraz badacze znaleźli mocne dowody na to, że Europa ma ocean pod zamarzniętą skorupą, nad skalistym wnętrzem.

Zobacz też: Steam pracuje nad własną konsolą inspirowaną Switchem – granie w podróży będzie prostsze

Badania pokazują, że księżyc może mieć wystarczająco dużo wewnętrznego ciepła, aby częściowo stopić tę skalistą warstwę, a proces ten mógłby zasilić wulkany na podpowierzchniowym dnie oceanu. Naukowcy twierdzą, że ciepło wewnątrz Europy jest generowane dzięki wpływowi grawitacji Jowisza. Podczas gdy księżyc okrąża gazowego giganta, to robi to po elipsie. W ten sposób wpływ grawitacyjny jest zmienny i odkształca wnętrze Europy. Podczas tego procesu generowane jest natomiast ciepło. Im większe są odkształcenia, tym więcej ciepła powstaje i powoduje powstawanie lawy, która prowadzi do aktywności wulkanicznej. Jest to bardzo ważne odkrycie, ponieważ wiemy, że na Ziemi wulkaniczne otwory termiczne na dnie oceanu, nawet w najgłębszych jego częściach, często tętnią życiem.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy