ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Twórcy Chia o SSD

Twórcy Chia: przestańcie używać konsumenckich dysków SSD

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Nie jest tajemnicą, że hodowanie Chia może drastycznie skrócić żywotność dysku SSD. Jej twórcy nie tylko tego nigdy nie ukrywali, ale także sami o tym wspominali. Firma stojąca za kryptowalutą opublikowała wpis na blogu, który dość dobitnie to podkreśla. Zgodnie z nim farmerzy powinni przestać przygotowywać uprawy na konsumenckich SSD, albo przynajmniej skończyć z narzekaniem na ich krótką żywotność.

Twórcy Chia o SSD

Twórcy Chia o SSD

Najlepiej będzie na początku przytoczyć wypowiedź twórców waluty na temat sytuacji z nośnikami SSD:

Zespół i społeczność Chia zalecają używanie dysków SSD dedykowanych do pracy w centrach danych lub dysków konsumenckich przeznaczonych dla wysokiej klasy komputerów stacjonarnych i stacji roboczych o wysokim wskaźniku wytrzymałości TBW do procesu wykreślania. Jeśli użytkownik wybierze dysk SSD o wysokiej wytrzymałości przeznaczony dla centrów danych, może korzystać z niego nawet przez 10 lat, zanim urządzenie zużyje się podczas procesu plotowania. Zespół Chia zdaje sobie sprawę, że konsumenckie dyski SSD to te, które są ogólnie dostępne. Wiemy także, że są pewne modele, które mają wystarczającą wytrzymałość, gdzie użytkownicy mogą wykreślić całą planowaną pojemność rolniczą na jednym nośniku.

Zobacz też: Eco Rating – nowe oznaczenia smartfonów, które będą obowiązywać od czerwca

Dalej jednak zespół podkreśla, że większość z konsumenckich rozwiązań się do tego nie nadaje. Zwraca również uwagę na fakt, że SSD klasy konsumenckiej są przeznaczone do obsługi znacznie mniej intensywnych zadań. Dlatego też możliwe jest zużycie taniego dysku 512 GB w ciągu zaledwie 40 dni poprzez hodowanie na nim Chia. Ta skrócona żywotność w połączeniu z wysoką ceną Chia może doprowadzić do niedoboru pamięci masowej, ponieważ górnicy starają się wydobyć jak najwięcej kryptowaluty, zanim rynek się skoryguje lub konsumenckie dyski SSD staną się znacznie droższe. Ten drugi scenariusz jest czymś, czego raczej wszyscy woleliby uniknąć.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy