Eco Rating smartfony

Eco Rating – nowe oznaczenia smartfonów, które będą obowiązywać od czerwca

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Eco Rating to nowe oznaczenia, które pojawią się na smartfonach wchodzących na rynek. Za jej wprowadzenie odpowiada pięciu operatorów komórkowych z Europy, a są to Deutsche Telekom, Orange, Telefónica, Telia Company oraz Vodafone. Wśród marek smartfonów, które będą poddawane nowym oceną są Oppo, Motorola, OnePlus, Huawei, Samsung czy Xiaomi. Co dokładnie ma oznaczać Eco Rating?

Eco Rating – nowe oznaczenia smartfonów

Eco Rating
Przykładowy Eco Rating

Nowy system oznaczeń ma zadebiutować w czerwcu i zostanie wprowadzony w 24 krajach Europy, a w tym i w Polsce. Założenie jest bardzo proste. System ma pomóc konsumentom w identyfikowaniu oraz porównywaniu najbardziej ekologicznych smartfonów. Ma to też się przełożyć na wzrost świadomości konsumentów w zakresie ochrony środowiska. System ma mieć punktację do 100 (maksymalnie w każdej z kategorii), a na przyznanie punktów mają wpływać następujące kryteria.

  • Trwałość (np. solidność urządzenia, trwałość baterii itd.)
  • Możliwość naprawy.
  • Możliwość recyklingu.
  • Efektywność klimatyczna.
  • Efektywność wykorzystania zasobów.

Zobacz też: Redmi Note 8 2021 oficjalnie zaprezentowany – dla fanów to może być zawód.

Następnie z powyższych kategorii i punktacji będzie wyciągana średnia. Im większa wartość, tym lepiej. Oznaczenie ma pojawiać się na opakowaniach smartfonów, gdzie pojawi się także kod QR przekierowujący do odpowiedniej strony. Wiele firm zdecydowało się wesprzeć ten projekt, a jedną z pierwszych było Oppo. Ekologia dla firmy była już ważna wcześniej. W ubiegłym roku Oppo poddało recyklingowi 13 razy więcej produktów pod względem wagi niż w 2019 roku. Co więcej, opakowania smartfonów Oppo wykonane są w 45% z odnawialnych włókien, a w 2020 roku firma zmniejszyła o 42,7% liczbę odpadów ogólnych i o 20% pośrednią emisję gazów cieplarnianych. Powstała także specjalna strona internetowa, na której umieszczane będą nowe informacje na temat Eco Rating (link w źródle).

Źródło: Eco Rating / Oppo informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy