ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
publiczne wifi bezpieczeństwo

Musisz skorzystać z publicznego WiFi? Pamiętaj o tych zasadach

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Często można spotkać się z zaleceniami, by nie korzystać z hot spotów na dworcach, w kawiarniach itp. W powszechnej opinii publiczne WiFi i bezpieczeństwo nie idą ze sobą w parze. Co jednak zrobić, gdy nie mamy wyboru i musimy skorzystać z publicznego internetu? Najlepiej zacząć od przestrzegania kilku zasad.

Publiczne WiFi – co zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo?

publiczne wifi bezpieczeństwo

Pakiet internetu się skończył, jesteśmy na dworcu, w okolicach rynku, w restauracji lub markecie i musimy coś sprawdzić w internecie – w takiej sytuacji pozostaje nam skorzystanie z publicznie dostępnej sieci WiFi. Tyle tylko, że może ona być zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszych danych.

W takiej sytuacji, jeśli to możliwe, nie logujmy się do bankowości elektronicznej, poczty e-mail czy serwisów w mediach społecznościowych – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Jak tłumaczy, publiczne WiFi nie jest dobrym miejscem do przesyłania wrażliwych danych. Gdy korzystamy z hot spotu, powinniśmy ograniczyć swoje działania w sieci do minimum.

Gdy korzystamy z ogólnodostępnej sieci WiFi (lub z innego komputera, niż nasz osobisty), warto stosować kilka zasad:

  • Upewnijmy się, czy urządzenie ma wyłączoną funkcję zapamiętywania haseł, danych formularzy itp.
  • Po zakończeniu działań wylogujmy się ze wszystkich kont, zamknijmy okna przeglądarki.
  • Wykasujmy historię i pliki cookies.
  • Odwiedzajmy jedynie strony objęte szyfrowaniem. Adres powinien rozpoczynać się od https, strona powinna mieć prawidłowy i aktualny certyfikat.

Czytaj także: Nie, PGE nie wyłączy Ci prądu – uwaga na oszustwo SMS

Warto również stosować silne hasła i rozważyć korzystanie z narzędzi takich jak VPN. Im więcej zastosowanych środków bezpieczeństwa, tym lepiej.

źródło: KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy