ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
apple music ciemny motyw tekst piosenki

Apple Music z bezstratną jakością dźwięku oficjalnie – zobacz kto i na co może liczyć

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Strumieniowanie muzyki w modelu subskrypcyjnym ewidentnie było strzałem w dziesiątkę. Na czele takich usługodawców są oczywiście Spotify, Apple Music i Tidal. Każdy z tych serwisów stale się rozwija, a teraz przyszła moda na wprowadzanie bezstratnej jakości dźwięku. O ile Tidal już ją oferuje, tak Spotify i Apple Music zapowiedzieli swoje rozwiązania, powoli je wdrażając. Dzisiaj możemy dowiedzieć się, jakie warunki postawi gigant z Cupertino. W takim razie oto szczegóły bezstratnej jakości dźwięku w Apple Music.

Bezstratna jakość dźwięku w Apple Music – poznajmy szczegóły

Apple Music za darmo

Od razu zaznaczę, że Apple na moment pisania tego tekstu jedynie przedstawiło szczegóły, czym ma być bezstratna jakość dźwięku w apple Music. Sama usługa jeszcze nie oferuje nowego poziomu. Niemniej jak to w przypadku Apple bywa, wszystko zostało dokładnie wyjaśnione. Przede wszystkim zacznijmy od iPhone’ów, iPadów i Maców – otrzymają oni wsparcie dla nowej jakości dźwięku wraz z aktualizacją do iOS 14.6 lub macOS 11.4. Wtedy będzie można odtwarzać muzykę w 24-bitach i 48 kHz lub w jeszcze wyższej częstotliwości (np. 192 kHz), gdy zastosujemy zewnętrzny przetwornik DAC. Oczywiście wynika to z faktu ograniczeń wbudowanych rozwiązań.

W przypadku Apple TV 4K należy zaczekać na aktualizację do tvOS 11.4, choć tutaj 48 kHz jest maksymalną wartością, jaka będzie obsługiwana. To akurat zaskakujące, patrząc na domowe przeznaczenie sprzętu. Tu nie pomogą żadne zewnętrzne przetworniki. Tymczasem w przypadku głośników HomePod i HomePod mini pojawiła się po prostu wzmianka o wsparciu w ramach jednej z następnych aktualizacji.

Co z bezprzewodowymi słuchawkami? Te niestety nie otrzymają wsparcia dla bezstratnej jakości dźwięku z Apple Music. Cała seria AirPods na czele z najnowszymi AirPods Max nie mają możliwości przekazywania muzyki w tym standardzie przez Bluetooth. Tym samym jakość pozostanie związana z kodekiem AAC. Oczywiście w przypadku AirPods Max możemy podłączyć się przewodowo i wtedy bezstratna jakość będzie odbierana, choć z pewnymi ograniczeniami.

Główną niewiadomą pozostają urządzenia z Androidem i Windowsem, co do których Apple najzwyczajniej w świecie się nie odniosło. Dlatego nie wiemy, czy bezstratna jakość dźwięku w Apple Music dotrze do sprzętu z tymi systemami.

Zobacz też: Znamy cenę HBO Max z reklamami – jest taniej, ale czy odpowiednio tanio?

Oczywiście Apple wykorzysta autorski kodek ALAC (Apple Lossless Audio Codec) do przekazywania dźwięku w bezstratnej jakości. Aktualnie firma zapewnia, że w tym standardzie dostępnych w Apple Music jest już 75 milionów utworów. Tym samym nie pozostało nam nic innego, jak poczekać na kolejne szczegóły, które bardzo możliwe, że pojawia się już w czerwcu wraz z uruchomieniem usługi.

Źródło: GSM Arena

Sprawdź najnowsze wpisy