systemy szyfrujące odporne na ataki

Polacy uruchomili systemy szyfrujące odporne na ataki hakerów

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Badacze z dwóch ośrodków w Polsce uruchomili dwa systemy szyfrujące odporne na ataki ze strony hakerów. Systemy oparto o zasady mechaniki kwantowej. To właśnie ta cecha ma dawać wyjątkowe bezpieczeństwo.

Jak działają systemy szyfrujące odporne na ataki?

fot. UW

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) uruchomili dwa systemy szyfrujące. Wykorzystano zasady mechaniki kwantowej, dzięki czemu przechwycenie danych ma być niemożliwe bez zaalarmowania stron tworzących klucz kryptograficzny. Systemy mogą sprawdzić się do przekazywania poufnych danych związanych np. z bankowością, medycyną i patentami.

Technika QKD polega na przeprowadzeniu odpornej na wszelkie ataki hakerskie wymianie kluczy kryptograficznych, które stanowią recepturę zarówno na zaszyfrowanie, jak i odszyfrowanie wiadomości. Można ich następnie użyć do szyfrowania symetrycznego, co oznacza, że zarówno szyfrowanie jak i deszyfrowanie przebiegają z użyciem tego samego klucza – tłumaczy Adam Widomski, doktorant z Wydziału Fizyki UW, cytowany w komunikacie Uniwersytetu Warszawskiego. Jak mówi, nośnikami informacji w postaci bitów klucza są pojedyncze fotony, które można przesyłać światłowodami.

Czytaj także: Laserowe zabawki mogą mieć fatalny wpływ na wzrok dzieci

Przeprowadzono już testy systemów. Jedne z nich polegały na nadaniu i odebraniu sygnału pomiędzy jednostkami oddalonymi o 7 kilometrów. Badacze wykorzystali sieć światłowodów, którymi nie był prowadzony żaden ruch sieciowy. Z eksperymentów wynika, że system musi działać poprawnie w obrębie 70 kilometrów od nadajnika. W ciągu dwóch lat naukowcy chcą stworzyć połączenie tego typu między Poznaniem a Warszawą.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy