ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
certyfikaty covidowe w mObywatelu

W mObywatelu pojawią się certyfikaty covidowe – to przepustka do podróży po UE

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Jeszcze w tym miesiącu certyfikaty covidowe pojawią się w mObywatelu. Na początku jedynie w ramach testów, ale już w wakacje mają dać możliwość swobodnego podróżowania pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Działania związane z certyfikatami to wspólna europejska inicjatywa, choć uczestniczą w niej również kraje spoza UE.

Na jakiej zasadzie będą działać certyfikaty covidowe w mObywatelu?

fot. PAP/EPA/ATIENZA

Pod koniec maja odbędą się testy, które wykażą, czy certyfikaty covidowe w aplikacji sprawdzą się na wszystkich granicach. Mamy nadzieję, że najpóźniej w lipcu będziemy już podróżować z tymi certyfikatami przynajmniej po UE – mówi Polskiej Agencji Prasowej Justyna Orłowska, szefowa Centrum GovTech działającego w Kancelarii Premiera. Jak dodaje, trwają rozmowy Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia o poszerzeniu tej inicjatywy.

W przedsięwzięcie póki co zaangażowały się państwa członkowskie UE, a także m.in. Islandia oraz Norwegia. Certyfikat covidowy będzie potwierdzał, że możemy przekroczyć granicę. Według wstępnych ustaleń trzeba będzie spełniać jedno z następujących warunków:

  • Być zaszczepionym przeciwko koronawirusowi jedną lub dwiema dawkami (zależnie od preparatu)
  • Mieć w ciągu ostatnich 6 miesięcy pozytywny wynik testu na COVID
  • Mieć w ciągu ostatnich 24 godzin negatywny wynik testu na COVID

Jak opisuje Justyna Orłowska, szefowa Centrum GovTech, w praktyce mObywatel na granicy będzie generował kod QR, dający zielone lub czerwone światło do przekroczenia granicy bez ujawniania informacji o stanie naszego zdrowia. W majowych testach zostanie sprawdzone, czy pogranicznicy będą w stanie odczytać informacje z rządowej aplikacji.

Czytaj także: Niezwykle zabawna i celna reklama Apple – to się raczej Facebookowi nie spodoba

Dane dotyczące zdrowia Polaków mają być przechowywane wyłącznie w Polsce, a inne kraje będą mogły jedynie zapytać polską bazę, czy dany człowiek spełnia określone warunki. Certyfikaty będą również dostępne w formie drukowanej (do otrzymania u lekarza). Trwają prace nad tym, żeby system uwzględniał osoby bez numeru PESEL, które zaszczepiły się w Polsce.

źródło: PAP

Sprawdź najnowsze wpisy